Connect with us

DÜNYA

Bitcoin’in yaratıcısı Nobel’e aday

Published

on

İnternetin bankasız ve devletsiz para birimi Bitcoin, Kasım 2013'te bin 240 dolarlık değerle zirve yapmıştı. Ardından sanal döviz bürolarına yapılan siber saldırılarda birkaçının iflas etmesi ve internetin en yoğun Bitcoin kullanılan yeraltı mecrası Silk Road'un patronlarına yapılan suçüstü baskınları sonucu kullanıcıların güveninin sarsılmasıyla, iniş dönemine girmiş ve hatta değeri bir ara 177 dolara kadar gerilemişti.
Son dönemde ise Çin kaynaklı spekülatif alımlar, ABD mahkemelerindeki lehte kararlar, AB'nin Bitcoin'i, para birimi olarak tanıması ve katma değer vergisine tabi olmadığının netleşmesi para birimine olan ilgiyi artırdı.
HER DOĞAN ÇOCUĞA 100 DOLARLIK HESAP
Bitcoin'in yeniden gündeme gelmesinin ardından ilginç bir gelişme daha yaşandı. Kamuoyunda dünyada yeni doğan her çocuğa 100 dolarlık banka hesabı açılması ve finansal olarak desteklenmesini içeren sosyal sorumluluk projesiyle tanınan ABD'li finans profesörü Bhagwan Chowdhry, kimliği hala bilinmeyen “Nakamoto”yu Nobel Ekonomi Ödülü'ne aday gösterdi.

21. YÜZYILA DAMGA VURAN İSİMLERDEN
Chowdhry, Nobel Komitesinden gelen talep doğrultusunda Nobel Ekonomi Ödülü aday önerisini Huffington Post sitesindeki blogunda, “21. yüzyıla damgasını vuran yıkıcılıkta kimlerin fikirleri olduğunu düşünürken bir anda aklıma Bitcoin'in mucidinin ismi düştü ve o andan itibaren zihnimde Satoshi Nakamoto isminden başka hiçbir şey kalmadı. Satoshi Nakamoto önerimde çok ciddiyim. Çünkü dijital bir para biriminin (Bitcoin) icadı tam anlamıyla bir devrim” sözleriyle duyurdu.
Varlığı tartışma konusu olan Nakamoto'nun Nobel'i kazanması halinde, ödülü törende onun adına alabileceğini belirten Chowdhry, “Para ödülünü ise Nobel Komitesi güvenilir bir sanal döviz bürosundan kolayca Bitcoin'e çevirip kendisine havale edebilir” önerisinde bulundu.
NOBEL KOMİTESİNİN TAVRI MERAK EDİLİYOR

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat, AA muhabirinin, gizemli bir kişinin Nobel Ödülü alıp alamayacağı ile ilgili sorusu üzerine, “Bitcoin'in yaratıcısı ödülü kazansa bile Nakamoto'nun gizemi nedeniyle ödülün kime, nasıl verilebileceği ve 1 milyon dolar para ödülünün nasıl kullanılacağı da bu gündem dahilinde tartışılan ilginç hususlardan” dedi.
SATOSHİ NAKAMOTO KİMDİR
Bitcoin, ilk kez 2008'de kendisine Satoshi Nakamoto adını veren anonim bilişim uzmanı ya da uzmanlarınca, internet kullanıcıları arasında para alışverişi sağlamak için geliştirilmiş bir ödeme ve havale sistemi olarak, mail grubunda duyurulmuştu. Nakamoto, Bitcoin ile ilk ticari işlemini 2010'da gerçekleştirmişti.
Dijital para biriminde 2013'te işlem sayısı günde 50 binlerdeyken, bu sayı 2015'te günde 150-200 bin seviyesine çıktı. Şu anda sirkülasyonda olan Bitcoin sayısı 14,8 milyon civarında. Toplam 12 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Bitcoin ile ilgili kurulan internet girişimleri 200 milyon doları geçti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir