Connect with us

DÜNYA

Dünya liderleri Paris katliamı için ne dedi?

Published

on

Suriye Devlet Başkanı Esad, Paris'teki saldırıları kınadığını belirtirken, sert bir açıklamada bulundu. Saldırılarla ilgili devlet televizyonuna konuşan Esad, 'Fransa, Suriye'nin beş yıldır yaşadığı terörü yaşadı' dedi.

OBAMA: TÜM İNSANLIĞA SALDIRI
ABD Başkanı Barack Obama, Paris'teki saldırıların “masum sivillere korku vermeye yönelik çirkin bir teşebbüs olduğunu” belirterek, “Bu sadece Paris'e yönelik, Fransa halkına yönelik bir saldırı değil, paylaştığımız tüm insanlık ve evrensel değerlere karşı bir saldırı. Fransa halkı ya da onların savunduğu değerler üzerinde korku saçabileceklerini düşünenler yanılıyor. Bu teröristleri adalet önüne çıkarmak ve halklarımızın yakasını bırakmayan her türlü terör şebekesinin peşine düşmek için Fransız halkı ve dünya genelindeki uluslarla birlikte çalışma yolunda gereken her şeyi yapacağız” açıklamasında bulundu.
MERKEL BAKANLAR KURULU'NU TOPLANTIYA ÇAĞIRDI
Almanya Başbakanı Angela Merkel yaşanan saldırıların ardından 'şoktayız' ifadesini kullandı. Merkel, Paris'ten gelen haber ve görüntülerden dolayı derin bir üzüntü duyduğunu vurgulayarak, “Kalbim, muhtemelen bir terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları ve Paris'teki tüm insanlarla beraber. Fransa hükümetiyle irtibat halindeyiz ve kendilerine Almanya'daki insanların Fransa ile dayanışma içerisinde olduğunu ilettik” ifadelerini kullandı. “Almanlar, Fransız halkıyla birlikte ağlıyor. Avrupa değerlerini korumak adına Fransızlarla birlik halindeyiz. Faillerin ve destekçilerin yakalanması ve bu teröristlere karşı ortak mücadele için her şeyi yapacağız” diyen Merkel, Bakanlar Kurulu'nu acil toplantıya çağırdı.
CAMERON: SARSILDIM
İngiltere Başbakanı David Cameron, Twitter hesabından, “Paris'te bu gece meydana gelen olaylarla sarsıldım. Düşüncelerimiz ve dualarımız Fransız halkıyla. Yardım için elimizden geleni yapacağız” mesajını paylaştı.

PUTİN: FRANSA HALKININ YANINDAYIZ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ise saldırılardan derin üzüntü duyduğunu bildirdi. Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Fransa halkının yanında olduğunu belirtti.
İtalya Başbakanı Matteo Renzi, “İtalya, Paris'teki kurbanlar için ağlıyor. Fransız kardeşlerinin acısını paylaşıyor. Kalbinden vurulan Avrupa, barbarlığa karşı tepki göstermeyi bilecektir. Avrupa'daki, Paris'teki menfur saldırı karşısında Fransız kardeşlerimizle birlikteyiz” değerlendirmesinde bulundu.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Terör olayları dolayısıyla üzüldüm ve şoke oldum. Ben ve tüm Kanadalılar ölenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi iletiyoruz. Kanada bu karanlık günlerinde Fransa halkının yanındadır. Fransa'nın talep edeceği her türlü yardımı sağlayamaya hazırız. Bu korkunç ve anlamsız eylemleri önlemek için uluslararası toplumla yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz. Dualarımız Fransız halkıyla ve onların kayıplarının yasını birlikte tutuyoruz” dedi.

AB DE ŞOKTA
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Paris'te gerçekleşen saldırıları şok içerisinde izliyorum. Fransa halkı ve yetkilileriyle tam dayanışma içerisindeyim ve onların acısını paylaşıyorum” ifadesini kullandı.
AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, “Paris'te yaşanan olaylardan dolayı derin şok yaşadım. Fransa'daki insanlarla tamamen birlik içerisinde duruyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ise “Paris'ten korkunç haberler geldi. Düşüncelerimiz, saldırıların mağdurlarıyla ve yetkililerle” açıklamasını yaptı.

NATO: BİRLİK HALİNDEYİZ
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu gece Paris'te yaşanan dehşet verici saldırılardan dolayı derinden şoka uğradım. Düşüncelerim mağdurların aileleri ve Fransa halkıyla beraber. Terörizme karşı mücadelede güçlü ve birlik halinde duruyoruz. Terörizm demokrasiyi asla mağlup edemeyecek” değerlendirmesinde bulundu.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan saldırıları kınadı. Ban, saldırıda ölenlerin yakınlarına taziyelerini iletti, Fransa halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğunu bildirdi.

ÇİN’DEN KINAMA
Çin, Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen saldırıları şiddetle kınadı. Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden Sözcü Hong Ley tarafından yapılan yazılı açıklamada, Paris'te gerçekleşen terör saldırılarının şiddetli kınandığı ve olaydan dolayı derin şok içinde oldukları ifade edildi.
Açıklamada, hayatını kaybedenler için taziyelerin bildirildiği, yaslı ailelerin ve yaralıların acılarını içten paylaşıldığı belirtildi. Açıklamada, Pekin yönetiminin, terörle mücadelenin yanı sıra ulusal güvenlik ve istikrarın korunmasında Fransa'yı desteklediği de kaydedildi.
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in de Paris'teki saldırılara ilişkin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a gönderdiği taziye mesajında, hayatını kaybedenler için derin üzüntü içinde oldukları ve saldırıyı şiddetle kınadıkları ifade edildi.
Mesajda ayrıca, Çin'in terörün tüm şekillerine karşı olduğu vurgulanırken, tüm ülkelerde halk güvenliği, terör mücadele ve güvelik konusunda işbirliğini artırmada Fransa ve uluslararası toplum ile çalışmada istekli olduğu yer aldı.

SUUDİ ARABİSTAN: DAHA FAZLA ÇABA GÖSTERİLMELİ
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Paris'teki terör saldırıları kınanarak, “Dünyanın her yerinde güvenlik ve istikrarı hedefleyen bu tehlikeli ve yıkıcı teröre karşı uluslararası toplumun bir olup daha fazla çaba göstermesi gerekir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, saldırının hiçbir şekilde insani ve ahlaki değerlerle bağdaşmadığı kaydedildi.
Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani'nin, yaptığı açıklamada, Fransa hükümetine ve saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini ileterek, “İnsanlık dışı, alçakça terör saldırılarını şiddetle” kınayarak, uluslararası toplumun terörün finans kaynaklarının kesilmesi ve ona karşı durulması için yardımlaşma çağrısında bulundu.
Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılana yazılı açıklamada, “Güvenlik ve istikrarı bozmayı hedefleyen ve hiç bir insani değerlerle bağdaşmayan Paris'teki terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz” ifadesine yer verildi.
Açıklamada, saldırıda ölenlerin yakınlarına taziyede bulunularak, Katar'ın Fransa halkı ve hükümeti ile dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

MISIR, KUVEYT VE FAS DA KINADI
Mısır Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Fransa halkına ve hükümetine ölenlerin ailelerine ve yakınlarına en derin taziyelerimizi iletiyoruz. Din ve sınır tanımayan teröre karşı Fransa halkının yanındayız” değerlendirmesinde bulunuldu.
Açıklamada, ayrım yapmadan dünyanın çeşitli yerlerinde güvenlik ve istikrarı hedefleyen bu teröre karşı uluslararası çabanın birleşmesi gerektiğine vurgu yapıldı.
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da saldırıyı şiddetle kınayarak, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a başsağlığı telgrafı gönderdi.
Fas resmi ajansı MAP'ın haberine göre, Fas Kralı 6. Muhammed, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Başbakan Manuel Valls'e başsağlığı telgrafı göndererek, Paris'te yaşanan silahlı ve bombalı saldırılardan derin üzüntü duyduğunu, şahsı ve Fas halkı adına Fransa'nın yanında olduğunu belirtti.

VATİKAN: DELİCE ŞİDDET
Vatikan Paris’i vuran terör saldırılarını “delice bir terörist şiddeti” diye kınarken “cinai nefretin” yayılmasının engellenmesi çağrısı yaptı.
Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, “Papa ve barışseverlerle birlikte bu eylemi en radikal şekilde kınıyoruz” dedi.
NORVEÇ BAŞBAKANI: DÜŞÜNCELERİMİZ TERÖR MAĞDURLARI VE FRANSA HALKI İLE BİRLİKTE
Paris’teki terör saldırısının duyulmasının ardından dün gece yarısı Twitter hesabından bir açıklama yapan Norveç Başbakanı Erna Solberg, ”Düşüncelerimiz Paris’te yaşamını kaybeden terör mağdurları ve  Fransa halkı ile birlikte” dedi.
Norveç Başbakanı Erna Solberg’in öğlen saatlerinde Paris’teki saldırılara ilişkin bir basın toplantısı düzenleyeceği duyuruldu.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir