Connect with us

DÜNYA

Brüksel’de terör alarmı

Published

on

Belçika'nın başkenti Brüksel'de terör tehdidi seviyesinin en yüksek olan 4'e çıkarılmasının etkisi dün akşam saatlerinde daha fazla kendini gösterdi.
Kalabalık olmasıyla bilinen şehir merkezindeki Grand Palace Meydanı'nın neredeyse boş olduğu, silahlı asker ve polislerin devriye gezdiği görüldü.
Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur, şehir merkezindeki bar ve restoranların yerel saatle 18.00'de kapatılması tavsiyesinde bulundu. Polis, bar ve restoranları gezerek bu tavsiye konusunda bilgilendirme yaptı. Uyarıya çoğu kafe, bar ve restoranın uyduğu, açık kalmayı tercih edenlerde ise neredeyse hiç müşteri bulunmadığı gözlemlendi.
Noel öncesi yoğun olması beklenen şehir merkezindeki City 2 alış-veriş merkezi öğleden sonra kepenk indirirken, çevrede bulunan giyim mağazaları da camlarına astıkları notlarla kapalı olduklarını duyurdu.
Sokakların da bomboş olduğu, askeri araçların önemli binaların önünde konuşlandığı görüldü. Dün sabah saatlerinde iptal edilen metro ve bazı tramvay seferlerinin bugün (22 Kasım Pazar) saat 15.00'e kadar yapılmayacağı açıklandı.
En çok turist çeken müzelerden Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi de haftasonu ziyarete kapatılırken, Fransız şarkıcı Johnny Hallyday'in bu akşam vereceği konser mart ayına ertelendi.
AB PERSONELİNİ UYARDI
Yaklaşık bir milyon nüfusa sahip olan Brüksel, AB ve NATO merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. AB Komisyonu'nun İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AB personelinden uyarılara dikkat etmelerini isterken, Komisyon Sözcüsü Margaritis Schinas, Belçikalı yetkililer ile temas halinde bulunduklarını bildirdi.

“BİRİ BOMBALI EN AZ 2 KİŞİ ARANIYOR”
Bu arada Le Soir gazetesi, “polisin, biri bombalı olmasından şüphe edilen en az 2 kişiyi aradığını ve Paris'teki gibi intihar saldırısı ihtimali bulunduğunu” öne sürdü.
ABD BÜYÜKELÇİSİ VATANDAŞLARINI UYARDI
ABD’nin Belçika Büyükelçiliği, Brüksel’deki yerel yetkililerin saldırı tehdidine karşı uyarılmasının ardından kentte yaşayan Amerikan vatandaşlarına gerekmedikçe evlerinden çıkmamaları uyarısında bulundu.
Yapılan açıklamada, vatandaşlara evlerinde kalmaları belirtilerek, “Dışarı çıkmanız gerekiyorsa kalabalık mekanlardan kaçının” denildi.
Açıklamada vatandaşların toplu taşıma sistemleri, spor müsabakaları, iş yerleri, oteller, kulüpler, restoranlar, ibadethaneler, okullar, kamusal alanlar, alışveriş merkezleri ve turistik mekanlarda dikkatli olması gerektiği ifade edildi.
Belçika Kriz Merkezi terör alarmını en yüksek seviyeye çıkarmış ve saldırı tehdidinin ciddi olduğunu bildirmişti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir