Connect with us

DÜNYA

Sanki 3. Dünya Savaşı’na hazırlanıyorlar!

Published

on

Suriye ve Irak topraklarındaki IŞİD militanları ile girişilen mücadelenin ilk etabında evlerinde vurulan ABD önderliğindeki koalisyon ülkelerinin diplomatik temsilcileri Washington'da Başkan Yardımcısı Joe Biden başkanlığında toplandı. Suriye ve Irak topraklarındaki mücadelede IŞİD'e karşı istenilen sonucu alamayan koalisyon ülkeleri bir de kendi ülkelerinde vurulunca paniğe kapıldı. Orta Doğu'daki savaşı, kendi ülkelerinde yaşamaktan korkan kimi koalisyon üyesi ülkeler, yan çizmeye başladı. Washington'ta toplanan zirvede Joe Biden ve koalisyonun önde gelen ülkeleri birlik beraberlik tablosu sergilemeye çalıştı. Ancak bazı ülkelerin IŞİD'le savaşta çekincelerini ortaya koyması üzerine ABD başta olmak üzere, toplantıdaki Türkiye, İngiltere, Fransa, Bahreyn temsilcileri, koalisyon üyelerine taahhütlerde bulunmak zorunda kaldı.
Dışişleri Bakanlığı'nda 5.'si yapılan toplantıda, terörü başta ABD ve Avrupa olmak üzere tüm dünyaya yayarak koalisyon ülkeleri arasında çatlak yaratmayı amaçlayan IŞİD'e karşı birlik ve beraberlik tablosunun bozulmamasına özen gösterilmesi üzerinde duruldu.
IŞİD karşıtı koalisyona katılan ülkelerin ABD'deki büyükelçileri ile üst düzey diplomatları beşinci kez Washington'da bir araya geldi.
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlıkta yapılan görüşmede, koalisyon ülkeleri terör saldırılarından sonra dayanışma içinde olduklarını ve IŞİD'i yenilgiye uğratmak amacıyla birlikte çalışacaklarına dair taahhütlerini bir kez daha ifade etti.
Biden ise IŞİD terör örgütünün gücünün azaltılması ve yok edilmesi için ABD'nin koalisyon ortaklarıyla çalışma konusundaki tereddütsüz taahhüdünü yineledi.

“ÖRGÜTÜN KÜRESEL AĞININ ÜZERİNE GİDİLMELİ”
ABD Başkanı'nın IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, toplantıda Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlarda elde edilen ilerleme hakkında büyükelçilere bilgi verdi. McGurk, IŞİD'e bölgede yapılan baskının yanı sıra örgütün küresel ağının üzerine gidilmesinin önemine vurgu yaptı.
McGurk'ün ardından Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın yanı sıra Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed bin Muhammed el Halife ile Fransa, İtalya, Irak ve Lübnan'ın ABD büyükelçileri, koalisyona olan taahhütlerini dile getirdi.
Konuşmacılar, Irak'ta istikrar sağlanmasını amaçlayan operasyonlara destek, insani yardımın artırılması, IŞİD'in gelirleri ile bölgeye yabancı savaşçı akınının kesilmesi için bilgi paylaşımı gibi konularda koalisyon ülkelerinin çabaları hakkında bilgi verdi.
Açıklamada, “Toplantı, tüm koalisyon üyelerinin bu tehditle doğrudan yüzleşmek ve buna karşı birlik içinde durmak hakkında kararlılığını ortaya koydu. Koalisyon, IŞİD'in bölgeye ve küresel topluma getirdiği belanın sonlandırılması konusundaki kararlılık için birlik halindedir” ifadelerine yer verildi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir