Connect with us

DÜNYA

RUsya’dan sürpriz açıklama!

Published

on

Fransa'daki Rusya Büyükelçisi Aleksandre Orlov, ortak bir askeri komuta altında Rusya'nın ABD, Fransa ve Türkiye ile IŞİD'e karşı birlikte mücadele etmeye hazır olduğunu söyledi. 
Fransa'da Europa 1 Radyosu'na konuşan Orlov, “Böyle bir koalisyon mümkün” diyerek koalisyonun farklı şekillerde olabileceğini ifade etti. Orlov, “Koordinasyon kesinlikle gerekli. Ancak biz mücadeleye devam etmeye ve IŞİD'e darbe indirmeyi planlamaya hazırız” dedi.
Orlov, Moskova'nın Türkiye'nin de katılımını onaylayıp onaylamayacağına ilişkin soruyu “Eğer Türkiye bunu isterse, Moskova bundan elbette memnun olur” şeklinde yanıtladı. 
Rusya, Suriye'de eylül ayından beri hava operasyonları düzenliyor. Rus uçaklarının sadece IŞİD'i hedef almadığını söyleyen Türkiye ile Rusya arasındaki gerginlik bir süredir devam ediyor. 
PİLOTLARDAN BİRİ SURİYE ORDUSUNDA
Rusya'nın Paris Büyükelçisi Orlov, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen savaş uçağındaki pilotlardan birinin kaçmayı başardığını ve Suriye güçleri tarafından alındığını söyledi.
Europe1 radyosunun canlı yayınında soruları yanıtlayan Orlov, uçaktan atlayan pilotlardan birinin bölgedeki güçler tarafından öldürüldüğünü söyledi.
Orlov, “Son bilgilere göre düşürülen uçaktaki pilotlarımızdan biri kaçmayı başardı ve Suriye güçleri tarafından alındı” dedi.
Büyükelçi Orlov, pilotun Rusya'nın bölgedeki hava üssüne götürülüyor olması gerektiğini kaydetti.
Türkiye sınırını ihlal eden Rus hava kuvvetlerine ait su-24 tipi savaş uçağı Suriye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesinde Türk F-16 savaş uçağı tarafından düşürülmüştü. Hızla alev topuna dönen uçağın iki pilotu paraşütle uçaktan atlamıştı. Pilotlardan birisinin öldüğü bildirilmişti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir