Connect with us

DÜNYA

Esad: Her şey bir gün içinde düzelir

Published

on

Daha iki hafta önce Suriye'deki iktidarına ömür biçilen Beşar Esad, Türkiye'nin Rus savaş uçağını vurmasından sonra yaptığı ilk açıklamasında daha özgüvenli ve inisiyatif almış tavırla konuştu.  
Başkent Şam’da Çek televizyonuna konuşan Esad, “Bu (Türkiye’nin Rusya uçağını düşürmesi) Erdoğan’ın gerçek niyetini ve Rusya’nın sahadaki dengeyi değiştirmesinin sinirlerini nasıl bozduğunu gösterdi” dedi. Esad ayrıca, Rusya’nın Suriye ordusunun ‘terörle mücadele’sine desteği ve katkısının artacağını iddia etti. 
BİR GÜN İÇİNDE DURUM DÜZELİR
Esad, Suriye’de 4 yıldır devam eden iç savaşın sona ermesi için, “Daha önce de söylediğim ülkeler yani Fransa, İngiltere, ABD, Suudi Arabistan, Katar ve diğerleri, teröristleri desteklemeyi bırakması gerekir” dedi. Esad sözlerine, ” Eğer destek durursa ertesi gün durum düzelmeye başlar, birkaç ay içinde Suriye’ye tamamen barış gelir” diye devam etti.
SİLAH BIRAKANLAR AFFEDİLECEK
Esad militan grupların silah bırakmaları halinde tamamen affedileceğini açıkladı. Aftan, IŞİD ve El Nusra gibi cihatçı örgütlere mensup militanlar ise yararlanamayacak.
Militanlara çağrıda bulunan Esad, “Hakkınızda herhangi bir suçlama yapılmayacak; normal, huzurlu hayatınıza geri dönebileceksiniz” dedi.  
MÜLTECİLERİN ARASINA TERÖRİSTLER SIZDI
Öte yandan Esad, Avrupa'ya akın eden yüz binlerce mültecinin arasına teröristlerin de sızdığını söyledi. Esad, Çek televizyonuna verdiği mülakatta mültecilerin çoğunluğunun ‘iyi ve yurtsever Suriyeliler' olduğunu, ancak ‘aralarına teröristlerin de karıştıklarına dair bilgilerin doğru olduğunu' dile getirdi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir