Connect with us

DÜNYA

IŞİD Irak ve Suriye’de bakanlık kuracak

Published

on

İngiliz The Guardian gazetesi, hilafet ilan eden IŞİD örgütünün planlarını yayımladı. Haberde, örgütün halifelik sınırlarına dahil ettiği Irak ve Suriye'deki bölgelerde bakanlıklar kurmak istediği belirtiliyor.

BATI'DAN BAĞIMSIZ EKONOMİ İSTİYORLAR
Gazete, IŞİD örgütünün halifeliğin yapılandırılması adına planlar yaptığına yer verdi. Örgüte ait olduğu belirtilen belgelerde, halifelik içinde sağlık ve yetiştirme gibi bakanlıklar kurulmasının planlandığı belirtiliyor. Belgelere dayandırılan haberde, halifeliğin ekonomik hedefinin ise Batı'dan bağımsız olabilmek olduğuna yer veriliyor.
ÇOCUKLARA SİLAH EĞİTİMİ VERİLECEK
Halifeliğin askeri planlarında ise çocuklar yer alıyor. Haberde, terör örgütünün çocukları savaşçı olarak kullanmak istediği ve çocuklara hafif silahlar üzerine eğitim verileceği yer alıyor.
24 SAYFALIK ARAPÇA BELGELER
Gazetenin Pazartesi günü yayımladığı haberde belgelere, daha önce IŞİD için çalışan bir işadamının, aracı konumundaki bir bilim insanına teslim etmesiyle ulaşıldığına yer veriliyor. Halifeliğin yapılandırılmasına ilişkin 24 sayfalık Arapça belgelerin, Ebu Bekir El Bağdadi'nin 2014 yılında hilafet ilanından bir ay sonra hazırlandığına yer verildi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir