Connect with us

DÜNYA

ABD ile Rusya Suriye krizini masaya yatırdı

Published

on

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da katıldığı görüşmenin basına açık bölümünde Kerry, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Suriye görüşmelerinin birçok imkânı beraberinde getirdiğini belirterek “Rusya ve ABD'nin birlikte Suriye'de fark yaratabileceği konusunda hemfikiriz” dedi.
Rusya ile yürütülen işbirliği dolayısıyla Putin'e teşekkür eden Kerry, “Sayın Başkan, misafirperverliğiniz için teşekkür ederim. Lavrov liderliğindeki ekibin bizimle yaptığı çalışmalar ve bizim çabalarımız göz önüne alındığında, bu çabaların kesinlikle ortak olduğunu, işbirliği temelinde yürütüldüğünü görebiliriz. Bunun için minnettarız” dedi.

“UMUYORUM Kİ ORTAK BİR ZEMİN BULABİLİRİZ”
Kerry, “Sayın Başkan, daha önce New York ve Paris’te Başkanımız Obama ile görüşme fırsatınız olmuştu. Siz ve Başkan Obama, Sayın Lavrov ve bana Ukrayna ve Suriye’ye ilişkin sorunların çözümü konusunda özel bir yaklaşım geliştirmemiz gerektiğini ifade etmiştiniz” diye konuştu.
ABD Dışişeri Bakanı, “Aramızdaki farklılıklara rağmen belirli konularda beraber etkili bir şekilde çalışabiliriz. Bugün umuyorum ki ortak bir zemin bulabiliriz” ifadesini kullandı.
PUTİN: SURİYE KRİZİNE BİRLİKTE ÇÖZÜM ARIYORUZ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Rusya’nın ABD ile birlikte Suriye'deki krize çözüm aradığını belirtti. Suriye’ye istikrar getirilmesi konusunda ABD’nin tekliflerini değerlendirmekten memnun olduklarını söyleyen Putin “Dışişleri Bakanımız Sergey Lavrov, kapsamlı şekilde değerlendirilmesi gereken teklifleriniz konusunda tarafıma ayrıntılı bilgi verdi. Sizinle görüşme ve tüm bu konuları değerlendirme imkânını bulmaktan memnun oldum” dedi.
PUTİN'DEN KERRY'YE UYKU TAVSİYESİ
Kerry'nin çok çalıştığını belirten Putin, Kerry şu sözlerle uyuma tavsiyesinde bulundu: “Sayın Dışişleri Bakanı, çeşitli zor konuların çözümü için ne kadar çok çaba sarf ettiğinizi görüyoruz. Görüyorum ki biraz uyumaya ihtiyacınız var” dedi.

RUSYA VE ABD GENELKURMAY BAŞKANLARI DA GÖRÜŞTÜ
ABD Dışişleri Bakanı Suriye krizine yönelik temaslarda bulunmak üzere Moskova'da bulunurken, Rusya ile ABD arasında Suriye gündemli bir diğer görüşme de genelkurmay başkanları düzeyinde gerçekleşti.
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, ABD'li mevkidaşı Joseph Dunford ile telefon görüşmesi yaparak, Suriye'de Rusya ile ABD öncülüğündeki koalisyon arasındaki işbirliğine ilişkin durum değerlendirmesi yaptı.
Washington'un talebi üzerine gerçekleşen görüşmede, Suriye'deki durumu ve IŞİD ile mücadele çabalarını konuşan genelkurmay başkanları, ikili temasları sürdürme konusunda anlaştı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir