Connect with us

Güncel

Bağdat’tan Ankara’ya: Askerin tamamını çekin

Published

on

Irak Dışişleri Bakanı Caferi, Türkiye'nin Musul yakınlarındaki Başika kampında bulunan askerlerini geri çekmeye devam edeceği yolundaki açıklamasını “doğru yönde atılmış bir adım” olarak niteledi. 
Caferi, bununla birlikte Türk askerlerinin tamamı çekilinceye kadar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.
TÜRK DIŞİŞLERİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI
Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın cumartesi günü yayımladığı açıklamada, “Türkiye, Irak tarafının hassasiyetini dikkate alarak ve DAEŞ'le (IŞİD) mücadelenin gerektirdikleriyle uyumlu olacak şekilde, mevcut iletişim kopukluğunun kaynağını teşkil eden koruma kuvvetlerinin Musul vilayetinden intikali için başlayan süreci devam ettirecektir” denilmişti.
PEŞMERGEYİ EĞİTİYOR
Peşmergenin eğitimi için 2,5 yıldır Musul yakınlarında bulunan Türk birliğinin, 4 Aralık'ta nöbet değişimi gerçekleştirdiği, 150 askerle yaklaşık 25 tankın da bölgeye gönderildiği bildirilmişti.
TÜRKİYE'Yİ BM'YE ŞİKAYET ETTİLER

Ancak Türkiye gelen tepkiler üzerine 10 gün sonra buraya yaptığı askeri yığınağı kısmen geri çekmiş, Bağdat Türkiye'yi BM'ye şikayet etmişti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir