Connect with us

DÜNYA

Rusların yüzde 66’sının Türklere bakışı değişmedi

Published

on

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (Obşestvennoe Mnenie) uçak krizinden sonra Rusya vatandaşlarının Türklere bakışını sordu. Ankete katılanların yüzde 66'sı uçak krizinden sonra Türklere yönelik bakış açısının değişmediğini söyledi. Yüzde 29'u ise krizden sonra Türklere kötü gözle baktığını belirtti.
YÜZDE 47 ANALİZ ETMEKTE ZORLANIYOR

Anket katılımcılarının yüzde 65'i Ruslar ve Türkler arasında fazla farklılıkların, yüzde 19'u ise ortak yönlerin olduğunu ifade etti. Ankete katılanların yüzde 47'si Türklerin karakterini analiz etmekten zorlandığını ifade etti. Yüzde 13'ü Türklerin “sinsi, yalancı ve kurnaz”, yüzde 11'i “samimi, açık sözlü ve neşeli”, yüzde 6'sı ise diğer insanlar gibi Türklerin de çeşitli karakterler taşıdığını söyledi.
TÜRKLERİN İŞE ALINMASINI İSTEMİYORLAR

Katılımcıların yüzde 68'i Rus mercilerinin, Türkleri işe almadaki kısıtlamaları savunurken, yüzde 27'si Türklerden ziyade Rusya vatandaşlarına iş verilmesini istedi. Yüzde 15'i Türkiye'nin Rus uçağını düşürdüğü için böyle bir ceza verildiğine inanıyor.
“BENİM İÇİN FARK ETMEZ”

Katılımcıların yüzde 11'i “Politikacıların eylemlerinden sıradan insanların suçu yok” dedi. Ankete katılanların yüzde 11'i yaptırımlara olumsuz baktığını, yüzde 11'i de “benim için farketmez” dedi.
Anket araştırması 12-13 Aralık tarihlerinde 480 bölgede bin kişi ile yapıldı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir