Connect with us

DÜNYA

Matthew taş üstünde taş bırakmadı

Published

on

Haiti üzerindeyken çekilen uydu görüntüsü dehşete düşüren son yılların en şiddetli kasırgası, Karayip ülkelerinde can almaya devam ediyor. ABD'nin Florida kıyılarına varan Matthew Kasırgası,  etkili olduğu bölgelerde 842 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı. Korkunç kasırganın Küba'nın Guantanamo kıyılarında kayaları söküp yolları parçaladığı görüldü.
Matthew Kasırgası Küba, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti'nin ardından  ABD'nin güneydoğusuna ulaştı.
2010 yılındaki depremden sonra yaşanan “en büyük doğal afet” olarak  nitelendirilen Matthew Kasırgası, Haiti'de 4. kategori şiddetinde etkili oldu.  Küba, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti'nde 842 kişinin hayatını kaybetmesine neden  olan kasırgada en büyük can kaybı 500 kişiyle Haiti'de meydana geldi.
Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinden (OCHA)  yapılan açıklamada, 11 milyonluk Haiti nüfusunun yarısının kasırgadan etkilendiği  belirtildi.
ABD'ye varmadan önce Florida, Güney Carolina, Kuzey Carolina ve  Georgia eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edilmesine neden olan kasırga, ABD'nin  Güneydoğu kıyılarına cuma sabahı vurdu. 3 milyon kişinin evlerinden güvenli  bölgelere tahliye edilmesine karar verilen ABD'de, 1 milyondan fazla kişi kasırga  yüzünden elektriksiz kaldı.
ABD Ulusal Muhafız Birliği askerleri, doğal afetin etkili olması  beklenen bölgelerde acil yardım ve kurtarma çalışmaları için hazır beklerken,  buralara helikopterler de  gönderildi.
Florida Valisi Rick Scott, kasırgayı “bir canavar” olarak  nitelendirirken, halka yaptığı uyarıda ilgililerin çağrılarına kulak  vermeyenlerin ölümle karşı karşıya kalabileceğini bildirdi. Scott, 1 milyon 500  bin kişinin tahliye edilmesini kararlaştırırken, bölgede 22 bin kişi sığınaklarda  bulunuyor.
ABD Başkanı Barack Obama, kasırga nedeniyle çarşamba günü bölgeye  yapacağı ziyaret yerine başkent Washington'daki Federal Acil Durum Yönetim  Kurumunun (FEBA) merkezine giderek yetkililerden bu konuda brifing aldı.
Obama, brifingin ardından tehdit altındaki bölgelerde yaşayan  halkın tahliye edilmesi için yetkililere çağrıda bulundu ve halktan da  yetkilileri dinlemelerini istedi.
Florida, Georgia, Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinde yaklaşık iki milyon kişiden evlerini terk etmeleri istendi. Birçok otoyolda uzun araç kuyrukları var.
CNN kanalı, kategorisi dörde yükseltilen Matthew'ün on yılların en tehlikeli kasırgası olduğunu aktarıyor. Günler öncesinde birçok kentte market rafları boşaltıldı, evlerde yiyecek stoğu yapıldı.
HAİTİ'DE FELAKETİN BOYUTU ORTAYA ÇIKTI
Dünyanın en yoksul ülkelerinden Haiti'de 300'den fazla insanın canını alan Matthew Kasırgası'nın yol açtığı felaketin boyutları yeni ortaya çıkıyor. Haiti'de birçok yerleşim birimiyle iletişim kurulamıyor.
Fırtına, bazı kentlerde neredeyse tüm evleri yıktı. Güneydoğudaki en büyük kentlerden Jeremie'deki evlerin yüzde 80'i tamamen yerle bir oldu. Roche-a-Bateau kentinde ise 50'den fazla kişinin öldüğü bildiriliyor.
Birleşmiş Milletler ülkede 350 bin kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir