Connect with us

DÜNYA

Rusya’dan Kerry’e yanıt

Published

on

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ‘Rusya’nın Suriye’de işlediği savaş suçlarının’ araştırılması yönündeki çağrılarını ‘propaganda’ olarak nitelendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kerry’nin bu açıklamalarıyla Suriye’deki başarısızlıkların üstünü örtmeye çalıştığını belirtti.
Rus Dojd televizyonuna konuşan Zaharova, “Bu terminolojinin ardında çok ciddi hukuki sonuçlar var. Sanırım Kerry tüm bu terimleri durumu germek için kullandı” dedi. ‘ABD 

“GERÇEKTEN DE SAVAŞ SUÇU İŞLEYEN ASIL ABD”
‘Savaş suçlarından’ bahsedilecekse dikkatlerin Irak’a çekilmesi gerektiğini ifade eden Zaharova, “Sonra Libya’ya geçmeli. Mutlaka Yemen’e bakmalı, orada neler yapıldığını anlamalı. Şunu söylemek istiyorum, bu tür kelimelerle oynamak çok tehlikeli, çünkü ABD temsilcileri gerçekten de savaş suçları işledi” diye konuştu.
Kerry’nin yaptığı suçlamaların gerçek nedeninin Suriye’deki ateşkes anlaşmasının uygulaması konusunda ABD’nin sergilediği başarısızlık olduğunu kaydeden sözcü, “ABD ateşkes anlaşmasını uygulayamadı. Kendileri bize söyledi, muhalefete baskı yapamıyorlar” ifadelerini kullandı.
“S-300'LERİ KONUŞLANDIRMA KARARINI SIZINTILARIN ARDINDAN ALDIK”

Suriye’ye konuşlandırılan S-300 hava savunma sistemleriyle ilgili de konuşan Zaharova, bu kararın ABD’nin Suriye havalimanlarını cruise füzeleriyle bombalama niyetinde olduğu yönündeki bilgi sızıntılarının ardından alındığını kaydetti. Rus sözcü, şöyle devam etti: 
“Suriye’de uzun zamandır S-400’ler var zaten ve bir şekilde herkes buna normal yaklaştı, kimse bunun bir şov olduğunu söylemedi. Herkes, onların uzun zamandır orada olduğunu biliyor. ABD yönetimine yakın uzmanlardan sızıntılar başladıktan sonra S-300’ler de konuşlandırıldı. Sızıntılar art arda geldi ve Suriye havalimanlarını cruise füzeleriyle bombalayacakları yönündeydi. Suriye’de askeri teçhizatımız var. Rus Hava Uzay Kuvvetleri operasyon düzenliyor. Üstelik bu cruise füzelerinin nereye isabet edeceği de bilinmiyor. Deyr ez-Zor’daki hata, ABD’lilerin de bu füzelerin nereye isabet edeceğini bilmediğini gösteriyor. Bu yüzden Suriye’ye S-300 sistemlerini gönderdik.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir