Connect with us

DÜNYA

Filipinler’de Duterte kasırgası!

Published

on

Filipinler Hükümeti, Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin çetelere karşı başlattığı savaşta bilançoyu açıkladı. Sürecin ilk 3 ayında başarılı olduklarını belirten Filipinler Hükümeti, 3700 kişinin Duterte’nin polise verdiği vur emri ile öldrüldüğünü bildirdi.
Dünyadan büyük tepki çeken Duterte ülkeyi daha da kanlı bir hale getirmekle suçlanıyor.  Sokaklarda cansız bedenleri görmek neredeyse günlük hayatın bir parçası haline gelmiş durumda…
Hitler’e benzetilen Duterte’nin yöntemi için Devlet Başkanlığı Sözcüsü Ernesto Abella, uyuşturucuyla mücadelede ilk evrenin başarılı olduğunu açıklamıştı.
Duterte, ülkede uyuşturucuyla mücadelenin 3-6 ay arasında büyük oranda çözüleceğini belirtmiş ancak uyuşturucu bağımlılarının sayısının üç milyon olduğunun belirlenmesi üzerine kanlı politikanın 6 ay daha uzatılmasına karar vermişti.
Birleşmiş Milletler ve ABD, Duterte'ye söz konusu ölümleri durdurması ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerine  uyulması çağrısında bulunmuştu. Ancak eleştirileri kabul etmeyen Duterte, aralarında Obama'nın da bulunduğu dünya liderlerine küfretmişti. 
Duterte ABD Başkanı Barack Obama’ya “Canın cehenneme O… çocuğu” demişti.
 
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir