Connect with us

DÜNYA

Putin Musul’da şantaj peşinde!

Published

on

Halep ve çevresinde sivil ölümleri ve insani sorunlar nedeni ile eleştirilen Rusya'nın Devlet Başkanı Putin, ABD önderliğindeki Koalisyon Güçleri'nin Musul operasyonuna çok duygusal tepki vermeyeceklerini söyledi. Halep'le Musul arasında paralellik olduğunu belirten Putin, kendilerinin Halep'te insani sorunlar ve sivil ölümleri nedeni ile suçlanmaları halinde  ABD'yi Musul'da benzer şekilde suçlayacaklarını ifade etti. 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan'ın Goa kentinde BRICS zirvesi kapsamında konuştuğu basın toplantısında Suriye'nin Halep şehri ile Irak'ın Musul kentindeki durum arasında paralellik gördüklerini belirterek, ABD ve Fransa'yı uyardı.
Putin, Suriye'nin Halep şehrinde durum ile Irak'ın Musul kentindeki durum arasında paralellik gördüğünü, Moskova'nın Musul'da planlanan operasyona çok duygusal tepki vermeyeceğini belirtti:
“Halep'le olan paralellik açık biçimde görülüyor. Halep çevresinde çok fazla insani sorun olduğunu söylerlerse, biz de partnerlerimize aynı şeyin Musul için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda ABD'li ve Fransız partnerlerimizin seçiçi olmasını, siviller arasındaki kayıpları en aza indirmeye ya da sivil kaybın olmaması için ellerinden geleni yapacaklarını umuyoruz.” Putin ayrıca “Partnerlerimizin yaptığı gibi, Musul'da planlanan operasyona yönelik histeriyi körüklemek istemiyoruz. Terörle mücadele edilmesi gerek ve bunun aktif mücadeleden başka yolu yok” ifadelerini kullandı.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir