Connect with us

DÜNYA

DEAŞ Kerkük’te tekrar hortladı!

Published

on

Dün gelen haberlerde “Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde terör örgütü DEAŞ'ın dün sabaha karşı eş zamanlı olarak başlattığı saldırılar 24 saat sonra bastırıldı” denmişti.
Associated Press'in haberine göre, Irak polisi tüm saldırganların öldürüldüğünü ya da kendilerini havaya uçurduğunu açıklamıştı. Ajans, bu sabah sessizliğin hakim olduğu Kerkük sokaklarında kontrolün tamamen sağlandığını duyurmuştu.

GÜVENLİK GÜÇLERİ ABLUKAYA ALDI
Ancak bu sabah kentte çatışmaların tekrar başladığı bildirildi.
Terör örgütü DEAŞ militanları ile güvenlik güçleri arasında Dumiz, 1 Haziran ve Esra Mahkudin mahallelerinde yoğun çatışmalar sürüyor.
Örgütün, dün kent merkezine yoğun bir şekilde saldırı düzenlemesinden dolayı bölgeye sevk edilen güvenlik güçleri söz konusu mahalleri abluka altına almış durumda.
Güvenlik güçleri zırhlı araçlarla militanların konuşlandığı sokak aralarına girip, sıcak çatışmaya giriyor.      

EN AZ 46 CAN KAYBI
Terör örgütü DEAŞ, dün kent merkezindeki kamu binaları ve şehrin dışındaki bir elektrik santraline eş zamanlı saldırılar düzenlemişti.
AFP'ye konuşan yetkililer, DEAŞ'ın Kerkük'te düzenlediği saldırılar ve ardından yaşanan çatışmalarda, çoğu güvenlik görevlisi 46 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.
Saldırı ve çatışmalarda 133 kişinin de yaralandığını bildiren yetkililer, ölen DEAŞ'lı sayısının ise 25 olduğunu ifade etti.
Kerkükte çatışmalar yeniden başladı

HALK KESKİN NİŞANCILAR YÜZÜNDEN EVDEN ÇIKAMIYOR
DEAŞ'ın Kerkük’te gizlenen keskin nişancıları nedeniyle halk dışarı çıkamıyor. Sahadaki gazeteciler de sokaklarda mahsur kaldı.
Kerkük'te daha çok Arap vatandaşların yaşadığı kentin güneyindeki Dumiz ile Arap ve Türkmenlerin yaşadığı batıdaki 1 Haziran semti ve Esra Mahkudin mahallelerinde çatışmalar sürüyor. Ancak nereye gizlendiği bilinmeyen ve hareketlilik gördüğünde hemen ateş eden DEAŞ'ın keskin nişancıları nedeniyle sokaklar bomboş. Dışarıda mahsur kalan vatandaşlar, bulundukları yerden çıkmak için terörle mücadele timlerinin gelmesini ve DEAŞ militanlarının etkisiz hale getirilmesini bekliyor.
Kentin kuzeyi ve doğusundaki Kürt mahalleleri ise en güvenli bölgeler konumunda. Şu ana kadar söz konusu bölgede herhangi bir çatışma yaşanmadı. Sokağa çıkma yasağından dolayı hayatın durduğu kent merkezindeki sakinler, fırsat bulduğu takdirde Erbil ve Süleymaniye kentlerine geçiyor.
Huzur ve asayişin dünden beri sıkıntıya girdiği Kerkük'te dışarıda adım atılamıyor. Sokaklar bomboş. Kerkük'te dünkü saldırılarda yakınlarını kaybedenler, güvenlik sorunu nedeniyle bugün cenaze törenlerini yapamadı ve taziye çadırları kuramadı. DEAŞ militanlarının püskürtülmesi için kente takviye Peşmerge birlikleri gönderilmeye devam ediliyor. Ancak uyuyan hücrelerinden çıkan DEAŞ'ın keskin nişancıları nedeniyle güvenlik tam anlamıyla sağlanamıyor.
Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Dumiz semtindeki bir okulda saklanan 11 DEAŞ militanından üçü öldürüldü. Diğerleri kuşatma altına alındı. Zırhlı araçlarla sokak sokak DEAŞ militanları aranıyor.

HAVİCE, KENTİN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR
Kerkük kent merkezinin batısında ve 60 kilometre mesafede yer alan Havice ilçesi yaklaşık iki buçuk yıldır terör örgütü DEAŞ'ın elinde. İlçe, Irak ordusu, Şii milis gücü Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri tarafından kuşatılmış durumda ancak militanlar ilçeden kaçan sivillerin arasına sızıp, güvenli bölgelere geliyor.
Kent merkezi başta olmak üzere birçok bölgede uyuyan hücrelerle temasa geçen militanlar daha sonra topyekûn saldırıya geçiyor. Terör örgütü DEAŞ en son 30 Ocak tarihinde Kasr otelini ele geçirmek için bu denli yoğun bir şekilde kent merkezine saldırmıştı.     

“KENT SAKİNLERİ RAHAT UYUSUN”
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkan Yardımcısı Kosret Resul dün gece yaptığı açıklamada, Kerkük kentine saldırı düzenleyen terör örgütü DEAŞ tehlikesinin yüzde 90 oranında ortadan kalktığını duyurmuştu.
Resul, DEAŞ'ın polis kıyafetleri ve sivil elbiseler giyerek Kerkük kent merkezine sızması ve daha sonra çeşitli saldırılar düzenlemesinin ardından güvenlik güçleri tarafından başlatılan operasyonu yakından takip etmek için Kerkük'e gitmişti.
Aynı zamanda eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Genel Sekreter Yardımcısı olan Resul, KYB merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, “DEAŞ'ın kent üzerindeki tehlikesi yüzde 90 oranında ortadan kalktı. Kent sakinleri rahat uyusun” dedi.

“AMAÇLARINA ULAŞAMADILAR”
DEAŞ'ın Kerkük'e 100 militan ile saldırdığı bilgisini paylaşan Resul, “Amaçları kentin kısmen kontrolünü ele geçirdikten sonra uyuyan hücreleri sayesinde saldırıları artırmaktı ancak başarısız oldu” diye konuştu.
Resul, örgütün Kerkük'e saldırmasının perde arkasında Musul üzerindeki baskıyı azaltmak olduğunu söyledi.
Terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Kerkük'ün batısındaki Havice ilçesinin geri alınmasına ilişkin ise Resul, “Musul'un geri alınması halinde ilçenin kurtarılması birkaç saat sürecektir” dedi.          
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir