Connect with us

Güncel

Demirtaş ve Yüksekdağ tutuklandı

Published

on

Aralarında Demirtaş ve Yüksekdağ'ın da olduğu 12 HDP'li milletvekili gözaltına alınmıştı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile Şırnak Milletvekili Leyla Birlik tutuklandı. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Sırrı Süreyya Önder, Gülser Yıldırım ve Selma Irmak için de tutuklama istendi. HDP milletvekili Ziya Pir ve İmam Taşçıer ise savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yanı sıra Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve İmam Taşçıer gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğunun tespit edildiği, Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin devam ettiği açıklandı. 
İŞTE GÖZALTINDAKİ HDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİYLE İLGİLİ SON DURUM

İDRİS BALUKEN TUTUKLANDI
-Ankara’da Genel Merkez binasında dün gece gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Bingöl Adliyesi’ndeki savcılık sorgusundan sonra tutuklanma talebi ile Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldı. Sulh Ceza Hakimliği, Baluken hakkında tutuklama kararı verdi. Baluken’in, hem savcılıkta hem de Sulh Ceza Hakimliğinde ifade vermediği öğrenildi.
AYDOĞAN İLE BİRLİK TUTUKLANDI
– HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Şırnak'ta nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Leyla Birlik Mardin’in Midyat İlçesi’nde, Ferhat Encü İstanbul’da, Nursel Aydoğan ise Diyarbakır’da gözaltına alınıp Şırnak’a getirilmişlerdi.

 ZİYA PİR VE  İMAM TAŞÇIER SERBEST BIRAKILDI
-Gözaltına alınan isimlerden HDP milletvekili Ziya Pir ve İmam Taşçıer savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir