Connect with us

DÜNYA

Trump Obama görüşmesi sona erdi

Published

on

Obama, “Önümüzdeki  iki ay boyunca birinci önceliğim, seçilmiş başkanımızın başarılı olmasını  sağlayacak geçiş sürecini kolaylaştırmak” açıklamasını yaparken Trump, Obama ile görüşmekten onur duyduğunu ifade etti.
ABD Başkanı Barack Obama ile başkanlığa seçilen  Donald Trump'ın, yönetimin devir sürecini değerlendirdikleri görüşme sona erdi. Obama ile Trump'ın Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te gerçekleşen  görüşmesi, yaklaşık 1 saat 35 dakika sürdü.
Görüşmenin ardından Obama ve Trump, basın mensuplarına kısa birer  açıklama yaptı.
Trump ile “mükemmel bir görüşme” yaptıklarını belirten Başkan Obama,  Beyaz Saray'ın işleyişi, iç ve dış politika konularını ele aldıklarını söyledi.

OBAMA: BİRİNCİ ÖNCELİĞİM…
Obama, “Önümüzdeki iki ay boyunca birinci önceliğim, seçilmiş  başkanımızın başarılı olmasını sağlayacak geçiş sürecini kolaylaştırmak. Trump'ın  ülkemizin karşı karşıya olduğu birçok meseleyle ilgili olarak ekibimle çalışma  isteği beni cesaretlendirdi. Parti ve siyasi tercihlere bakılmaksızın hepimizin  bir araya gelmesi, yüz yüze olduğumuz zorluklarla mücadelede birlikte çalışılması  çok önemli.” dedi.

“SİZ BAŞARILI OLURSANIZ ÜLKEMİZ BAŞARILI OLUR”
Eşi Michelle Obama'nın da Trump'ın eşi Melania Trump ile bir görüşme  yaptığını dile getiren Obama, geçiş süreci yaşayacak Trump ailesinin hoş  karşılanmaları için çabaladıklarını ifade etti. Başkan Obama, “Sayın Trump,  başarılı olmanız için elimizden geleni yapacağımızı belirtmek isterim, çünkü siz  başarılı olursanız ülkemiz başarılı olur.” diye konuştu.

“ONUR DUYDUM”
Donald Trump da daha önce hiç karşılaşmadığı Obama ile görüşmekten  onur duyduğunu belirtti. Büyük saygı beslediği Obama ile görüşmesinin 10-15  dakika sürecekken 1,5 saat kadar devam ettiğini dile getiren Trump, “Başkan ile  önerilerine başvurmak da dahil, gelecekte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”  ifadesini kullandı.
ABD'nin 45. başkanı seçilen Donald Trump, 20 Ocak 2017’de ABD Kongresi  bahçesinde düzenlenecek yemin töreninin ardından görevine başlayacak.
 
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir