Connect with us

DÜNYA

Kirby’e Zaharova’dan jet yanıt

Published

on

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısını düzenledi.
Zaharova, basın toplantısına, Rusya'ya yönelik 'Suriye'de hastaneleri bombaladı' suçlaması hakkında kendisine soru soran RT muhabiri Gayane Çiçakyan'a cevap veremeyince, 'RT'yi diğer basın kuruluşları ile bir tutamayacağını' söyleyen ABD'li mevkidaşı John Kirby'yi eleştirerek başladı.

'GAZETECİLERİN SINIFLARA AYRILMASI KABUL EDİLEMEZ'
Kirby'ye hitaben “Siz, gazetecilerinizin Rus Dışişleri'nin basın toplantılarında aynı muameleyi görmesini ister misiniz?” diye soran Zaharova, “Eminim bundan mutlu olmazdınız. Gazetecilerin doğrular ve yanlışlar olarak farklı sınıflara ayrılması şoke edici ve kabul edilemez bir durum” ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ABD'li mevkidaşı John Kerry'yle bugün Peru'da gerçekleştirecekleri görüşmede bu konuyu gündeme getirileceğini de açıklayan Zaharova, yeni ABD yönetiminin Moskova ile olan ilişkileri konusunda daha dikkatli davranacağını umduklarını kaydetti.

'KIRBY'NİN SAYGIN DEDİĞİ KURULUŞLAR MUSUL'DAKİ DURUMU GÖRMEZDEN GELİYOR'
Zaharova, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin hava operasyonları düzenlediği Irak'ın Musul kentindeki duruma da değindi. Zaharova, koalisyon güçlerinin Musul'a 4000 bomba fırlattığını belirtti. Musul'daki insani durumun giderek kötüleştiğini ve sivillerin kentten kaçmaya çalıştığını kaydeden Zaharova, ana akım medyayı ise bölgedeki gerçek durumu haberlerine taşımamaları nedeniyle eleştirdi. Zaharova yeniden ABD'li mevkidaşı Kirby'ye gönderme yaparak, “Musul'daki insani durum, ABD Dışişleri'nin (RT'den farklı olarak) saygın olarak nitelendirdiği basın kuruluşları tarafından görmezden geliniyor” ifadelerini kullandı.

'FRANSA, RUSYA KARŞITI YAPTIRIMLARI NEDEN DESTEKLİYOR?'
Bu arada Zaharova, Suriye'nin antik Palmira kentinin IŞİD'den geri alınması için düzenlenen operasyonda ölen 'Rus Rambo' olarak tanınan Aleksandr Prohorenko'nun anne ve babasının Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a hitaben yazdığı mektubu okudu. 'Rus ordusunun zamanında faşizme karşı Fransa'ya yardım ettiği, şu anda da ortak düşman olan IŞİD ile Suriye'de savaşmakta olduğundan' bahsedilen mektupta Hollande'a, Rusya karşıtı yaptırımları desteklemesinin sebepleri soruluyor. 
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir