Connect with us

Güncel

“Şehitler arasında bal gibi ayırım yapıyorsun!”

Published

on

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin haftalık grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, “Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz şehidine 101 bin lira veriyorsun. Eyvallah ver kardeşim, diğer şehit ailesine de ver. Sayın Binali Yıldırım sana soruyorum, dağın tepesinde şehit olan kimin şehidi? Derecelere göre gazilere nakdi tazminat ödeniyor. 21 bin 963 lira terör gazisine, 25 bin 256 lira 15 Temmuz gazisine veriliyor. Birisine 65 bin lira, 75 bin lira veriliyor” dedi” dedi.
İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:
Biz teröre karşıyız, açık ve net. Biz lafla söylemiyoruz, inanarak söylüyoruz. Terörle mücadele konusunda ne istiyorlarsa her türlü desteği vereceğimizi söyledik. Partimizden, parlamentodan ne istiyorsunuz terör için? Bitiremiyorlar, çünkü Türkiye’yi yönetemiyorlar.

“BAL GİBİ AYRIM YAPIYORSUNUZ”
Geçen hafta burada şehitler arasında ayrılık gayrılık olmasın dedim. Şehitler bizim onurumuzdur. 15 Temmuz şehitleri ve diğer şehitler gibi bir ayrım ihanettir dedim. Arkasından açıklama yaptılar. “Hiçbir ayrım yapmıyoruz” dediler. Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı. Bal gibi ayrım yapıyorsunuz. Şimdi anlatacağım.

“ŞEHİTLER GAZİLER AYRI TUTULUR MU?”
Eğer bir yönetim, ülkeyi yönetenler şehitlerimiz ve gazilerimiz arasında ayrım yapıyorsa o hükümet Türkiye’yi bölen, bölücü bir hükümettir. Şehitler gaziler ayrı tutulur mu? Şehidin anneleri arasında fark var mıdır Allah aşkına? Gencecik evladını toprağa veren bir baba, diğer babadan farklı düşünebilir mi?

“MERAK EDİYORUM İKTİDARDAN BESLENEN HAVUZ MEDYASI YARIN NE YAZACAK?”
Başta havuz medyası olmak üzere koro halinde üstümüze saldırdılar. Vay efendim Kılıçdaroğlu yanlış söylüyor. Kılıçdaroğlu ağzından çıkan her lafı ölçüp tartıyor. Şimdi anlatacağım, ama merak ediyorum iktidardan beslenen havuz medyası yarın ne yazacak?

“BİR KURUŞUNU DAHİ TESLİM ETMEDİLER”
Bunlar ne dediler? Bedelliden elde edilecek gelir şehit ve gazi ailelerine teslim edilecek dediler. Bir kuruşunu dahi teslim etmediler. Bu havuz medyası dediğimiz medya bu konuda tek satır yazdılar mı? Yazmadılar. Çünkü kalemlerini başka yere kiraladılar. Parayla yazıyorlar parayla, vicdanla ahlakla yazmıyorlar. Parayla yazıyorsan sen adam değilsin, gazeteci değilsin.

“BİZ GAZİ BENİ ZİYARET ETTİ DİYE İŞTEN ÇIKARDILAR”
Dediler ki, gazi ve şehit ailelerine iş vereceğiz dediler. Şehit ailelerine veriliyordu, gazi ailesine gaziye hiç verilmiyordu. Biz gazi beni ziyaret etti diye işten çıkardılar, niye Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ediyorsun diye. Bunlarda din de yok iman da yok ahlak da yok.
Çıktı dediler ki “gazilik sektör oldu” dediler. O gazinin hangi şartlarda yaralandığını biliyor musun? Dağın tepesinde neler çektiğini biliyor musun? Vücudunda kurşun, şarapnel parçası taşıyan gazinin ne çektiğini biliyor musun?

“ANKARA’DAKİ BEYLER, KENDİ ÇOCUKLARINI O DAĞLARA, TEPELERE GÖNDERİYORLAR MI?”
Peki bu Ankara’daki beyler, kendi çocuklarını o dağlara, tepelere gönderiyorlar mı? Askerlik yaptırıyorlar mı? Yaptırmıyorlar.
“Şehit ailelerine 450 bin lira tazminat veriliyor, gazilerin aylığı da 6 bin lira” Yahu insaf, ne 450 bin lira verildi, ne 6 bin lira alan var. Yok öyle bir şey. Bakın ayrımcılığın ölçüsünü söyleyeyim. Nakdi tazminat, terörle mücadele ederken askerin ailesine verilen 87 bin 850 lira. Peki 15 Temmuz şehidinin ailesine verilen 101 bin lira. Bu ayrımcılık değil midir? Buna hangi inanç, ahlak izin verir?

“DAĞIN TEPESİNDE ŞEHİT OLAN KİMİN ŞEHİDİ?”
15 Temmuz şehidine 101 bin lira veriyorsun. Eyvallah ver kardeşim, diğer şehit ailesine de ver. Sayın Binali Yıldırım sana soruyorum, dağın tepesinde şehit olan kimin şehidi?

“BİRİSİNE 65 BİN LİRA, 75 BİN LİRA VERİLİYOR”
Derecelere göre gazilere nakdi tazminat ödeniyor. 21 bin 963 lira terör gazisine, 25 bin 256 lira 15 Temmuz gazisine veriliyor. Birisine 65 bin lira, 75 bin lira veriliyor.
Bir KHK çıkardılar. KHK’da da ayrıcalık yaptılar. PKK ile mücadelede şehit olan polis subay astsubay sözleşmeli er ve erbaşlara tanınmayan hak 15 Temmuz gecesi şehit olan polis asker ve sivillere tanındı.

“BU KARARNAMEYİ İMZALARKEN ELİN TİTREMEDİ Mİ?”
Şimdi ben Binali Yıldırım’a soruyorum. Bu kararnameyi imzalarken elin titremedi mi? Bu kararnameyi imzalamak ve terör şehitleri arasında fark yaratıyorsunuz demek ne zamandan beri sizi eleştirmek oldu? Ben dedim ki şehitler arasında ayrım yapıyorsanız, bu ihanettir dedim.

“KAYMAKAMIN ÇOCUKLARI, 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNE SAĞLANAN İMKANLARINDAN YARALANAMAYACAK”
Derik Kaymakamı’nı düşünün. Teröristler kaymakamı şehit ettiler. Kaymakamın çocukları, 15 Temmuz şehitlerine sağlanan imkanlarından yaralanamayacak. Niçin? Neden sağlamıyorsunuz bu imkanı?
AKP’nin Özalp ilçe başkan yardımcısı, çocuklarının gözü önünde teröristler tarafından şehit edildi. Onun çocukları da bundan faydalanamıyor. Ama 15 Temmuz’da hayatını kaybedenlerin çocukları bundan yaralanabiliyor. Onlar ben-sen diye milleti bölüyorlar, ayırıyorlar.

“ÖMER HALİSDEMİR’İN ÇOCUKLARI DA 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNE SAĞLANAN HAKLARDAN YARARLANAMIYOR” 
Ömer Halisdemir şehit oldu, üniversiteye adını verdik. Hakketti mi? Elbette hakketti. Ama Ömer Halisdemir’in çocukları da 15 Temmuz şehitlerine sağlanan haklardan yararlanamıyor.  Ben söylüyorum şehitler gaziler arasında ayrım yapmayın. 

“ŞEHİTLER VE GAZİLER ARASINDAKİ FARKLILIĞI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN BİR KANUN TEKLİFİNİ TBMM’YE VERECEĞİZ”
Şehitlerimizin yakınları, gazilerimiz el üstünde tutulsun. Biz bunları istiyoruz. Ben bunları istiyorum diye ayrım yapmayın dediğim zaman kıyameti koparıyorlar. Hukukçu bir arkadaşımız var, Muğla vekilimiz var. Şehitler ve gaziler arasındaki farklılığı ortadan kaldırmak için bir kanun teklifini TBMM’ye vereceğiz.

“GEL EL ELE VERELİM”
Şimdi Binali Yıldırım’a çok açık ve net bir çağrıda bulunuyorum. Başbakanlık koltuğunda oturuyorsun. Şehitliğin ne kadar önemli olduğunu ben de biliyorum sen de biliyorsun. 
Gel el ele verelim, biz kanun teklifi hazırladık, siz de hazırlayın. Ortak imza ile parlamentoya getirelim. Şehitler arasındaki ayrımı kaldıralım. Sayın Binali Yıldırım’a çağrıda bulunuyorum. Gelirse başımızın üstüne, gelmezse bunu genel kurula indireceğiz. 

“EYVALLAH HİÇBİR İTİRAZIMIZ YOK”
Sayın Binali Yıldırım, grup toplantısında yaptığı konuşmada şunu söyledi “O gece tırnağı bile zarar görmüş kimse gazi sayılacaktır” Eyvallah hiçbir itirazımız yok. Bir darbe girişimi önlenmiştir, bütün yurttaşlarımıza şükran borcumuz var.

“TERÖRLE MÜCADELE SIRASINDA YARALANIP GAZİ SAYILMAYANLAR VAR” 
Ama bu böyle yapılacaksa, diğer gazilere de yapılsın. Kurşun var, organ kaybı var. Ama ona diyorlar ki, sen bazı haklardan yararlanamazsın. Terörle mücadele sırasında yaralanıp gazi sayılmayanlar var. “Bize onurumuzla gazilik unvanını verin” diyorlar. Hiçbir ayrım istemiyorlar. 

“GEL, ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ ARASINDA HİÇBİR AYRIM YAPMAYALIM” 
Sayın Binali Yıldırım’a çağrım, şehitler için neyse gaziler için de odur. Gel, şehitlerimiz ve gazilerimiz arasında hiçbir ayrım yapmayalım.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir