Connect with us

DÜNYA

NATO Akdeniz’de mülteci kovalıyor

Published

on

Ankara’ya taahhüt ettiği 3 milyar avroyu vermeyen Batı, sığınmacı riskine karşı güvenlik önlemleri için de özel kaynak ayırdı.
Topraklarında 3 milyonu aşkın mülteciye evsahipliği yapan Türkiye, insani krizin son bulması için her platformda çözüm yolları ararken, Ankara'ya 'sorumluluğu paylaşma' sözü veren Avrupa ise aldığı son kararlarla bu konudaki duyarsızlığını bir kere daha gözler önüne serdi. İç savaştan kaçan sığınmacılar için harcanmak üzere 3 milyar avroluk yardımda bulunmayı taahhüt eden Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, hem bu ödemeyi yapmaktan caydı hem de bu paranın iki katını 'mültecilere karşı güvenlik' için harcamaya karar verdi. Brüksel'de AB'nin 2017 bütçesini onaylayan Avrupa Parlamentosu (AP), mültecilerin olası göç dalgasına karşı güvenlik bütçesi kapsamında 6 milyar avro kaynak ayırdı.

DENİZ DEVRİYESİ UZADI
Başta Suriyeliler olmak üzere yüzbinlerce kişinin ülkelerinden ayrılmasıyla sonuçlanan krize çözüm bulmak yerine sınır duvarlarını yükseltmeyi tercih eden Batı, yasadışı geçişleri önlemek için NATO'nun Ege Denizi'ndeki bekçilik görevini de uzattı.
Üyesi Türkiye'nin saldırılara maruz kalmasına seyirci kalan ve sadece diplomatik mesajlarla destek veren NATO, Ege'de görev yapan deniz unsurlarının önümüzdeki yıl da göreve devam etmesi kararı aldı. Sığınmacılara karşı denizde alınacak tedbirlere dair kararların kilit ülkesi Almanya'da, Yeni Şafak'a bilgi veren bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, Ege'de görevli NATO gemilerine birkaç hafta içinde Alman 'Sachsen' fırkateyninin komuta edeceğini bildirdi. Ege nöbetini Hollanda fırkateyninden devralacaklarını söyleyen Alman yetkili, sığınmacılara karşı devriye atan gemileri Alman Amiral Kay-Achen Schönbach'ın yöneteceğini kaydetti. AB üyesi ülkeler sığınmacı krizine çözümü bütçelerinde güvenlik harcamalarını artırmakta bulurken, sığınmacıları topraklarında istemeyen Avrupa'ya bekçilik görevini ise denizde yine NATO yapacak.
Kıyıda binlerce ceset

Kış mevsiminin iyice bastırmasıyla birlikte Avrupa kıtasına çıkmaya çalışan Suriye, İran, Afgan ve Pakistan asıllı mültecilerin yürek burkan zorlu yolculukları hikâyeleri kadar yürek yakan 'yılsonu bilançoları' da netleşmeye başladı. Avrupa'da 2016 yılı bilançosunu Yunanistan'dan sonra İtalya da açıkladı. Ortaya çıkan rakam gerçekten ürpertici. Buna göre sadece İtalyan güvenlik birimlerinin 2016 yılında Akdeniz sahillerinde topladığı ceset sayısı 4 bin 655 oldu. Bu sayı geçtiğimiz yıl 3 bin 771 idi. 2016 boyunca İtalya'ya Akdeniz'den gelen göçmen sayısının ise 173 bin 69 kişi olduğu kaydedildi.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir