Connect with us

DÜNYA

Rusya: ABD büyükelçimizi dinledi

Published

on

Burkina Fasolu mevkidaşı Alpha Barry ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Lavrov, göreve gelmeden önce Rus yetkililerle yaptırımları görüştüğü iddiaları üzerine oluşan baskılar nedeniyle istifa eden ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'le ilgili basına yansıyan iddiaların, ABD istihbaratının Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak'ı dinlediğini gösterdiğini söyledi.

“ABD İSTİHBARATI KİSLYAK'I RUTİN OLARAK DİNLİYOR”
Lavrov şu ifadeleri kullandı: 
“ABD'li istihbaratçılar, isimlerini vermeseler de gazetecilere tamamen resmi olarak büyükelçimiz Kislyak'ın haberleşmelerini —buna, Moskova'ya verdiği raporlar ve görevini yerine getirirken Washington'da yaptıklarına dahil- rutin bir biçimde dinlediklerini anlattı.”
ABD yasaları, kamu görevlisi olmayan kişilerin dış politika yürütmesini yasaklıyor. Flynn'in göreve gelmeden önce Kislyak'la Rusya'ya yönelik yaptırımları görüştüğü iddiaları bu nedenle tartışmaya yol açmıştı. Daha sonra Flynn, Rus büyükelçi ile yaptığı telefon görüşmelerine ilişkin bilgileri eksik aktardığını söyleyip istifa etmişti.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Flynn ile Kislyak'ın telefonda görüştüğünü doğrulamış fakat yaptırımlar hakkında konuştuklarına dair iddiaların doğru olmadığını söylemişti.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir