Connect with us

DÜNYA

ABD’nin zırhlı araçları bakın nereye gidiyor?

Published

on

ABD yönetimi tarafından PKK’nın Suriye kolu YPG’ye verilen zırhlı personel taşıyıcıların uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak izinsiz gönderildiği ortaya çıktı. Araçları üreten Kanada firması IAG’nin Türkiye Genel Müdürü Alper Alpay, VATAN’a yaptığı açıklamada, firmanın ABD’nin kendi ordusu için temin ettiği araçları Suriye’ye gönderdiklerini Pentagon’un açıklamasıyla öğrendiğini söyledi: IAG olarak sadece BM ve NATO tarafından onaylanmış ülkelerle çalışıyoruz. Herhangi bir terörist organizasyona araç satılması mümkün değil. Bunun denetimi, formatını BM’nin belirlediği son kullanıcı belgesiyle sağlanıyor. Satın alan ülke bu belgede araçları nerede kullanacağını beyan ediyor. Pentagon’un yaptığı açıklamada kendileri için aldıkları zırhlı araçları Suriye Koalisyonu’nun kullanımı için verdiklerini biz de basından öğrendik.

Rakka’ya transfer
VATAN’ın edindiği bilgilere göre ABD yönetimi, Kanadalı firmanın ürettiği IAG Guardian tipi zırhlı personel taşıyıcılar için ‘son kullanıcı belgesini Irak’ın başkenti Bağdat’da bulunan birliklerinde kullanılma teminatıyla aldı. Satın alınan bu araçlar ya bir süre kullanıldıktan sonra ya da hiç kullanılmadan uçakla Kuzey Irak’taki Erbil’e gönderildi. Zırhlı araçlar ve beraberindeki silahlar, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin denetimi altındaki Semelka Sınır Kapısı’ndan YPG’nin hakim olduğu Rojava’ya geçirildi. Zırhlı araçlar buradan DEAŞ yönetimi altındaki Rakka’nın kuzey doğusuna gönderildi.

Son kullanıcı belgesi nedir?
Zırhlı personel taşıyıcı olarak tanımlanan araçların ihracatında takip edilmesi gereken izin prosedürünün ilk adımı ‘son kullanıcı belgesi’. Satın alacak ülke araçların son kullanıcısı olduğunu, formatı BM tarafından oluşturulan bu belgeyle garanti ediyor. Son kullanıcı belgesi ithalatın yapılacağı ülkenin içişleri bakanlığı ile ihracatın yapılacağı ülkenin dışişleri ve savunma bakanlıklarının onayından geçtikten sonra ihraç edilebiliyor. Satılan araçlar yükleneceği yere kadar askeri eskort eşliğinde götürülüyor.
Pentagon doğruladı
ABD Savunma Bakanlığı geçtiğimiz ay YPG’ye zırhlı araç verildiğini doğruladı. Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, “Mevcut yetkiler çerçevesinde üstü zırhlı araçlar verdik. Bu araçlar, onları Rakka’ya ilerlerken EYP’lere karşı koruyacak” dedi.
BM de kullanıyor
Tam teçhizatlı 10 asker taşıyabilen IAG Guardian APC 4×4 yüksek korumalı bir zırhlı araç. Araçın 360 derece dönen taretine makineli tüfek, füze ve bomba atar monte ediliyor. Araçta taktik tekerlekler, monitörlü termal görüntüleme kameraları bulunuyor. Yüksek balistik ve patlama direncine sahip zırhla donatılan aracın zemini de kara mayınları ve EYP’lere karşı koruması için tasarlandı. IAG Guardian’ları ABD Ordusu, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, Malezya gibi ülkeler ile BM kullanıyor.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir