Connect with us

DÜNYA

Tillerson: Bağdadi’nin öldürülmesi an meselesi

Published

on

Washington'da IŞİD karşıtı koalisyon toplantısında konuşan ABD'li bakan, Bağdadi'nin çoğu yardımcısının ABD önderliğindeki koalisyonun saldırılarında öldürüldüğünü belirtti. 

'BAĞDADİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ AN MESELESİDİR'
Öldürülen IŞİD yöneticileri arasında Brüksel, Paris ve diğer bölgelerdeki saldırıları planlayanların da olduğunu kaydeden Tillerson, IŞİD liderinin öldürülmesinin 'an meselesi' olduğunu vurguladı.

'ÖRGÜTLEME ORANI YÜZDE 90 DÜŞTÜ'
IŞİD'in Batı'da düzenlediği saldırıları Suriye'nin Rakka kentinde planladığını belirten Tillerson, örgütün 2016'da örgütlediği insan sayısında yüzde 90 düşüş kaydedildiğini de ifade etti. Amerikalı bakan, örgütün yenilgiye uğratılması için ABD önderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonun kendi arasında ve diğer ülkelerle istihbarat paylaşımını artırması gerektiğini de dile getirdi.

'GEÇİCİ İSTİKRAR BÖLGELERİ KURULACAK'
Öte yanda Tillerson, ABD'nin sığınmacıların geri dönüşüne yardımcı olmak için Suriye'de geçici istikrar bölgeleri kurmak istediğini de duyurdu: “Suriye'de daha belirgin eylemler kotarılırken, ABD'nin IŞİD'e yönelik baskıyı artıracağını söyleyebilirim. Sığınmacıların evlerine dönmeleri amacıyla, ateşkesler aracılığıyla geçici istikrar bölgeleri kurmaya çalışacağız.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir