Connect with us

DÜNYA

ABD’de tutuklanan bankacı için Bakan’dan ilk açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’de tutuklanmasıyla ilgili olarak, “Görevden alınan, FETÖ ile yakın olan Bharara’nın hazırladığı iddianameden yola çıkan, önceden hazır olduğu görülüyor. Hemen mahkemeye de çıkardılar. Biz süreci yakından takip ediyoruz” dedi.

Published

on

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber’de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın iş adamı Rıza Sarraf davası kapsamında ABD’de tutuklanmasıyla ilgili olarak Çavuşoğlu, konunun başkonsolosluk ve büyükelçilik tarafından yakından takip edildiğini belirtti.

Bu süreçte başkonsolosluğun, Türk vatandaşı ve üst düzey bir banka yöneticisinin içinde bulunduğu durum hakkında bilgi alması yönünde sıkıntı yaşadığını dile getiren Çavuşoğlu, “Erişim konusunda. Sadece açıklamayla yetindiler. Mahkemede herhangi bir karar alınmadı, 10 Nisan’a ertelendi. 10 Nisan’da mahkemede duruşma olacak. Biz de çok yakından takip ediyoruz. Öyle görünüyor ki; görevden alınan, FETÖ ile yakın olan Bharara’nın hazırladığı iddianameden yola çıkan… Önceden hazır olduğu görülüyor. Hemen mahkemeye de çıkardılar. Biz süreci yakından takip ediyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Halk Bankasının konuyla ilgili açıklama yaptığını anımsattı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Türkiye ziyareti sırasında da bu konunun gündeme geleceğini söyleyerek, “Elbette gündeme getireceğiz. Kendisine bu konunun ne olduğunu da soracağız. Endişelerimizi de, şu ana kadar yaşanan süreçte söylediğimiz erişimin engellenmesi konusunu da gündeme getireceğiz” diye konuştu.

KERKÜK’TEKİ BAYRAK SORUNU

Irak’ın Kerkük İl Meclisinin tek taraflı kararıyla resmi kurum ve kuruluşlara Irak bayrağının yanında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının da asılması konusunda ise Çavuşoğlu, Kerkük’te çok sayıda Türkmen’in yaşadığına, Araplar ve Kürtlerin de olduğuna dikkat çekti. Kerkük’ün birçok etnik grubun yaşadığı bir kent olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, “Biz burada bölgesel yönetimin bu yaptığı oylamayı doğru bulmuyoruz. Oylamadan önce de Neçirvan Barzani’ye Müsteşarımız Ümit bey telefon açarak bu konudaki düşüncelerimizi paylaştı. Kendisinin söylediği, ‘artık oylama olur oylamadan evet çıksa da biz bu bayrağı asmayı düşünmüyoruz.’ Her şeyden önce o bölgenin etnik yapısını değiştirmek doğru olmaz. Oldu bittiye getirmek hiç doğru olmaz. Tek taraflı adımların da bir faydası olmaz. Irak’ın şu günlerde DEAŞ ile mücadele ederken içinde bulunduğu durum ve şartlarda, böylesine bir adımın Irak’ın geleceğine de bir faydası olmaz, istikrarına ve güvenliğine faydası olmaz. Irak ve Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Bu atılan adımı desteklemiyoruz ve doğru bulmuyoruz. Sorumluluk içinde herkesin davranmasını istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

RAKKA KONUSU

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasından diğer öne çıkanlar şöyle: “Rakka konusunda farklı sesler çıkıyor. Obama döneminden kalan bazı yetkililer var, onlar başka şeyler söylüyor, yeni yönetim başka şeyler söylüyor. Açıkçası biz, Trump yönetiminden, Obama’dan farklı bir tutum görüyoruz ve bunu bekliyoruz. Askeri açıdan baktığımızda, Obama dönemindeki grupların görüşlerinin geçerli olduğunu görüyoruz.

FETÖ ABD’DEKİ KURUMLARA SIZDI

FETÖ sadece Türkiye’deki kurumlara değil, ABD’deki pek çok kuruma da sızmıştır. FETÖ’yü bugün korumaya kalkan kim varsa, darbe yaptığını da çok yakından biliyordu. ABD ile ilişkilerime Avrupa ile yaşadıklarımız da yansıyor. Bize bazen, “Çok açık konuşuyorsunuz, diplomasinin de bir dili var” diyorlar. Biz diplomasiyi de gayet iyi biliyoruz, netiz.

SURİYE’DE ABD-RUSYA REKABETİ VAR

Suriye’de, ABD ve Rusya’nın rekabeti söz konusu. Sebebi ne olursa olsun ülkelerin terör örgütleriyle yatıp kalkması kabul edilebilir bir şey değil. Onlar bize diktatör deyince normal, biz faşist deyince problem.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir