Connect with us

DÜNYA

Rusya ile İran vizeleri karşılıklı olarak kaldırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Moskova’da gerçekleşen görüşmeler sonucunda ikili işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmalar çerçevesinde Rus ve İran turist grupları karşılıklı olarak vizesiz seyahat edebilecek.

Published

on

TASS’ta yer alan haberde, imzalanan belgelerin arasında Rosatom kamu şirketi ile İran Nükleer Enerji Kurumu’nun nükleer ürünlerin nakliyatları alanında karşılıklı anlayış memorandumu ve Gazprom ile İran Milli Petrol Şirketi’nin doğalgaz alanında karşılıklı anlayış memorandumunun yer aldığı bildirildi.

Bunun yanı sıra Rusya ve İran Enerji Bakanlıkları arasındaki karşılıklı anlayış memorandumu ve elektik enerji ticareti alanında iş birliği anlaşması, Rusya Demir Yolları kamu şirketi ve İran İslam Cumhuriyeti Demir Yolları şirketi arasında demiryollarının elektriklendirilmesini öngören anlaşma ve Garmsar-İnce Burun demir yol kısmının elektrikleme, Rusya yapımı donatım ve trenlerin teslimatı kontratları imzalandı.

VİZELER KALKTI

İran ve Rusya, Rus ve İran turist gruplarının karşılıklı olarak vizesiz seyahat edebilmesini öngören anlaşmayı da imzaladı.

İki lider, Rusya Federal Akreditasyon Servisi ile İran Milli Akreditasyon Merkezi’nin karşılıklı anlayış muhtırasını, Roskongress ile İran Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliğini ve iletişim ve bilişim teknolojileri alanında iş birliğini öngören birer anlaşma imzaladı.

Putin, Rusya’nın İran’a SSJ-100 uçakların teslimatının da ele alındığını söyledi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir