Connect with us

DÜNYA

Rusya resmen açıkladı: Terör saldırısı

Rusya’da metroda dehşet anları… St Petersburg kentinde metroda patlama yaşandı. Patlamada ilk resmi açıklamaya göre 9 kişi hayatını kaybetti, en az 20 kişi yaralandı. Saldırı sırasında Rus lideri Putin de St. Petersburg’da bulunuyordu. Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı patlamanın nedenini terör saldırısı olarak açıkladı. Saldırıda çanta içine yerleştirilmiş parça tesirli bomba kullanıldığı, vagondaki ikinci bir bombanın da imha edildiği duyuruldu.

Published

on

Reuters’ın haberine göre Rusya’nın St Petersburg kentinde metroda patlama oldu. İlk resmi açıklamaya göre saldırıda 9 kişinin yaşamını kaybettiği en az 20 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Rus medyasına göre patlama saat 14.30’te Sennaya Meydanı ve Teknoloji Enstitüsü 1 istasyonlarındaki trenlerde meydana geldi.

PARÇA TESİRLİ PATLAYICI KULLANILDI

Interfax, ana patlamanın ardından başka bir patlamanın kontrollü olarak meydana geldiğini bildirdi, olayda parça tesirli bir patlayıcı kullanıldığı aktarıldı.

15.18 – Rossiya 24 televizyonuna göre, St. Petersburg metrosunun mavi hattında yer alan Sennaya Ploşad istasyonunda meydana gelen patlama nedeniyle etrafı yoğun bir duman tabakası sardı.

15.19 – Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü Dmitriy Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bilgilendirildiğini açıkladı.
15.29 – St. Petersburg’daki patlamanın ardından Moskova metrosunda da güvenlik önlemleri artırıldı.
15.30 – St. Petersburg metrosunun mavi hattı, patlamalara rağmen faaliyetini sürdürüyor. Trenler sadece patlamanın olduğu iki istasyonda durmayarak pas geçiyor.

15.33 – St Petersburg savcılığının, Teknoloji Enstitüsü istasyonunda patlama olan trende incelemelere başladığı açıklandı.
15.36 – St. Petersburg metrosunun Nevskiy, Vostannaya ve Sadovaya istasyonları da giriş-çıkışa kapatıldı.

PUTİN’DEN İLK AÇIKLAMA

15.38 – Rusya Devlet Başkanı Putin’in patlamanın ardından yaptığı ilk açıklamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. Putin şunları söyledi: “St. Petersburg yetkilileri ve federal yetkililer, metrodaki patlamalarda yaralananlara destek vermek için her şeyi yapıyor. St. Petersburg yetkilileri ve federal yetkililer, metrodaki patlamalarda yaralananlara destek vermek için her şeyi yapıyor. Patlamanın nedenlerinden bahsetmek için erken. Terörizm dahil her ihtimali değerlendiriyoruz.”

15.47 – Güvenlik güçlerinin iki istasyondaki incelemelerinin ardından St. Petersburg metrosu tamamen kapatıldı. Rus basınında ikinci bir saldırı ihtimali yüzünden böyle bir önlem alındığı yorumu yapılıyor.

15.57 – St. Petersburg Valiliği patlamada yaralananların sayısının 50 olduğunu bildirdi.

16.00 – St. Petersburg metrosundaki tahliyelerin sona erdiği bildirildi.

16.10 Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi’nden yapılan açıklamada, yeni bir patlama olması ihtimaline karşı St. Petersburg’da güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirtildi.


16.20 Facebook, St.Petersburg metrosundaki patlamanın ardından ‘Güvenlik Durumu Kontrolü’ (Facebook Safety Check) uygulamasını devreye soktu.

ABD’DEN PATLAMADA ÖLENLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

16.30 ABD Büyükelçiliği’nden patlamada ardından yapılan ilk açıklamada St. Petersburg metrosunda ölenlerin ailelerine başsağlığı dilekleri iletildi.

16.35 St. Petersburg Sağlık Komitesi yetkilileri, 25 yaralıdan haberdar olduklarını, içlerinden birinin çocuk olduğunu belirtti.

RUSYA, OLAYIN TERÖR SALDIRISI OLDUĞUNU AÇIKLADI


16.40 Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, yaşanan olayın terör saldırısı olduğunu ve St. Petetsburg’da yaşananlara Rusya’nın yanıtının çok sert olacağını ifade etti. Klintseviç konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu yüzsüz tehdide en sert yanıtın verileceğinden eminim” ifadesini kullandı. Klintseviç, patlamalar için “hiç şüphesiz ki terör saldırısı” diyerek, Rusya’da alınan tüm önlemlere rağmen bu saldırıların meydana geldiğini belirtti. Klintseviç, “Teröristlerin Rusya’yı bir numaralı düşman olarak gördüklerini hep söyledik” dedi.

BİR PATLAYICI DAHA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

17.00 Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, metrodaki patlamada 9 kişinin öldüğünü, 20’yi aşkın kişinin de yaralandığını açıkladı. Açıklamada ayrıca, St. Petersburg’daki Ploşad Vosstaniya istasyonunda da bir el yapımı patlayıcının da etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

17.03 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, St. Petersburg’daki patlamadan etkilenenlerin acısını paylaştığını belirtti.

SALDIRGAN GÜVENLİK KAMERASINDA

17.36. Reuters, Interfax’a dayandırdığı haberde St Petersburg saldırısını organize eden kişinin görüntüsünün güvenlik kameralarına yakalandığını açıkladı.

17.47 Sputnik’in haberine göre Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov ve diğer istihbarat kurumlarının yöneticileri, St. Petersburg metrosundaki patlamayla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e rapor sundu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir