Connect with us

DÜNYA

İsveç’te kamyon dehşeti ölü ve yaralılar var

İsveç’in başkenti Stockholm’de alişveriş merkezlerinin bulunduğu araç trafiğine kapalı olan Drottninggatan caddesinde kamyonla düzenlenen saldırıda en az 3 ölü ve çok sayıda yaralı olduğu bildi. İlk resmi açıklama İsveç Başbakanı Lövfen’den geldi. “Bütün göstergeler olayın terör saldırısı olduğunu gösteriyor” diyen Lövfen, olayla ilgili 1 kişinin yakalandığını söyledi.

Published

on

İsveç’in başkenti Stockholm’ün merkezinde bir kamyon sürücüsü yayaların üzerine aracını sürdü. Olayda ölü ve yaralılar var. İsveç’in başkenti Stockholm’ün merkezinde bir kamyon yayaların üzerine aracı sürdü. İsveç polisi birçok yaralı olduğunu duyurdu. Bölge güvenlik çeberine alındı. İsveç polisi saldırıda en az 3 kişinin öldüğünü açıkladı.

​İsveç medyasında yer alan bilgilere göre, olay Drottningsgatan caddesinde gerçekleşti. Drottninggatan Stockholm’ün turistik alışveriş caddesi olarak biliniyor.

İsveç televizyonu SVT bölgeden silah sesleri geldiğini bildirdi.

Polis kaynakları kamyonun cadde üzerindeki kalabalık bir mağazaya dışındaki kalabalığın arasına daldığını aktardı. Görgü tanıkları olay yerinde yüzlerce kişinin bulunduğunu ve herkesin kaçmaya çalıştığını söyledi.

TÜM METRO ULAŞIMI DURDURULDU

Saldırının ardından şehirdeki tüm metrolar kapatıldı. Kentte yaşayanlara şehir merkezinden uzak durmaları uyarısı yapıldı.

İsveçli bira markası Spendrups’a ait olduğu belirtilen kamyonun, bir mağazanın girişine çarptıktan sonra durduğu bildirildi. Spendrups İletişim Sorumlusu Mårten Lyth, “Sürücüyle bağlantı kuramadık. Neler olduğunu bilmiyoruz” açıklamasında bulundu.

Expressen gazetesine konuşan görgü tanıkları ise, yerde cansız cesetlerin yer aldığını bildirdi.

İSVEÇ BAŞBAKANI: OLAY TERÖR SALDIRISI

İsveç Başbakanı Stefan Lofven, bütün göstergelerin olayın terör saldırısı olduğunu gösterdiğini söyledi. 1 kişinin yaralandığını bildirdi.

Başbakan başkent Stockholm’e geri dönüyor. İsveç Başbakanı Stefan Löfven, Göteborg’dan Stockholm’e hareketinden önce yaptığı açıklamada, “Hükümetimiz olayla ilgili sürekli bilgi alıyor; ilgili tüm kurumlarımızla destek vermeye devam ediyoruz” dedi.

İsveç parlamentosunun giriş çıkışları kapatıldı. İsveç polisi, Stockholm’deki merkez tren istasyonunu tahliye ediyor.

Son olarak İngiltere’nin başkenti Londra’da aynı yolla bir terör saldırısı düzenlenmiş, Belçika’nın Anvers kentinde de benzer bir girişim engellenmişti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir