Connect with us

DÜNYA

Esad: İdlib’e kimyasal saldırı yüzde 100 uydurma

İdlib’deki kimyasal silah saldırısı iddialarını bir kez daha yalanlayan Suriye Devlet Başkanı Esad, söz konusu iddianın Şayrat hava üssüne yönelik saldırıya gerekçe yaratmak için ortaya atıldığını belirtti.

Published

on

AFP’ye röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Esad’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

(İdlib’in Han Şeyhun kasabasında yapıldığı iddia edilen kimyasal silah saldırısı hakkında) Kesinlikle, bize göre, yüzde 100 uydurma. Bizim izlenimimiz şu, Batı, özellikle de ABD, teröristlerle içli dışlı. Bu hikayeyi, saldırıya (ABD’nin Suriye’ye ait Şayrat hava üssüne yönelik saldırı) bahane olması için uydurdular.
Siyasi amaçlarla kullanmayacaklarından emin olmak için, (İdlib’de yapılacak) herhangi bir incelemeye ancak bağımsızsa ve bu heyete tarafsız ülkeler katılacaksa izin verebiliriz.
Verilmiş bir saldırı emri yok. Mühimmat depomuzu birkaç yıl önce teslim ettik. Kimyasal silahımız olsa da onları kullanmazdık.
ABD, (Suriye’de) siyasi bir çözüme ulaşmak konusunda ciddi değil. Bunu, teröristler için şemsiye olarak kullanmak istiyorlar.
Ateş gücümüz, teröristlere saldırma yeterliliğimiz bu saldırıdan (ABD’nin Şayrat hava üssüne yönelik saldırısı) etkilenmedi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir