Connect with us

GÜNDEM

Sokak köpekleri ile ilgili düzenlemede geri adım!

Sahiplenilmeyen başıboş köpeklerin 30 gün sonra uyutulmasını öngören yasa teklifine Türkiye çapında tepki gelince yasal düzenlemede geri adım atıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, nihai bir taslak üzerinde henüz bir karar kılınmadığını belirterek, “İlla İngiltere modeli olacak diye bir ısrarımız yok. Dünyanın her tarafındaki örnekleri inceliyoruz.” dedi. Yenişehirlioğlu, önümüzdeki hafta bu konuda muhalefet partilerinin de görüşünü alacaklarını söyledi.

Published

on

Başıboş köpeklerle ilgili olarak yapılması planlanan düzenleme iki gündür gündemdeki yerini koruyor. İngiltere modelinde olduğu gibi barınaklardaki başıboş köpeklerin 30 gün içinde sahiplenilmemesi halinde uyutulmasını öngeren yasal düzenlemeye tepkiler yoğunlaşınca AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu’ndan yeni bir açıklama geldi.

“İNGİLTERE MODELİ ISRARIMIZ YOK”

Nihai bir taslak üzerinde karar kılınmadığını söyleyen Yenişehirlioğlu, “İlla İngiltere modeli olacak diye bir modelden söz etmiyoruz. Dünyanın her tarafındaki örnekleri inceliyoruz. Ülkeler bunu nasıl çözmüş, bir fikir geliştirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yenişehirlioğlu, tüm kesimleri dinleyerek, geniş kapsamlı bir taslak hazırlamak istediklerini ifade etti.

MUHALEFETİ ZİYARET EDECEK

Önümüzdeki hafta bu konuda muhalefet partilerini ziyaret edececeğini söyleyen Yenişehirlioğlu, çalışmaların önümüzdeki günlerde de süreceğini anlattı.

İNGİLTERE MODELİ NASIL İŞLİYOR?

Başıboş köpeklerle ilgili olarak yapılması planlanan düzenlemede gündeme gelen İngiltere modeli, her belediyenin barınaklarındaki kapasite kadar köpeğin fotoğrafını çekerek internet sitesinde sahiplendirme ilanı yayınlamasını kapsıyor.

Buna göre, her bir köpeğin sahiplenilmesi için 30 gün boyunca bekleniyor.

30 gün sonunda sahiplenilmeyen köpek uyutuluyor.