Connect with us

Güncel

Kılıçdaroğlu PM bildirisini savundu

Published

on

CHP Parti Meclisi toplantısı açılışında konuşan Kılıçdaroğlu 6 Kasım’daki Parti Meclisi toplantısı sonrası yayınladıkları bildiriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:
“Bildiriyi kamuoyuyla paylaşmamızın ardından, özellikle iktidar kaynaklı yoğun bir eleştiri aldık. Bundan memnunum gerçi, böylece Mısır’daki sağır sultan bile bizim neden toplandığımızı ve hangi gerekçeyle bildiriye imza attığımızı anladı. Ben yine de yurttaşlarıma, biz ne söyledik aktarmak isterim. 4 ana başlığımız vardı. Biz diyoruz ki, medya üzerideki baskılardan rahatsısız. ‘Bu yoktur’ diyen bir Allah’ın kulu yok. Bizim çağrıda bulunamamızın ne kadar haklı olduğu ortada. Medya üzerinde nasıl baskı kurulduğunu sizlerle paylaşmak isterim. Birincisi, gazetecileri yakalayacaksın ve hapse atacaksın. Dağa çıktıysa, birini vurduysa yargılayın tamam ama sadece kalemi var, yazı yazıyor. İkincisi, televizyonları, gazeteleri kapatıyorsunuz. Neden? Çoğu kez mahkeme kararı olmaksızın kapatıyorsunuz. Yürütmenin aldığı yetkiyle ‘kapatıyorum’ diyorsunuz. Üçüncü yöntem; bir gazeteyi beğenmiyor musunuz? Patrona hemen en ağır mali cezaları kesiyorsunuz, bir daha hükümeti eleştirmesin diye. Biz buna karşı çıkıyoruz. 
Dördüncü yöntem de, bir gazeteyi kendisine karşıt olarak görüyorsa ona karşı objektif davranmıyor, eleştiriyor; yandaş ve kontrol ettiği kurumlarıyla cezalandırmaya kalkıyor. En tipik örneği THY'dir. Hükümete destek veren gazeteler tomar tomar dağıtılıyor ama objektif yayın yapan gazeteler dağıtılmaz. Sayın Binali Yıldırım'a söyledim, alırsınız tiraj rakamlarını, dağıtırsınız.
Biz buna karşıyız ve bunu parti meclisi bildirisinde yayınladık ve koro halinde itiraz ettiler. Biz hiçbir gazetecinin hapse atılmasını istemiyoruz, bırakın gazetecilik yapsınlar. 142 gazetetci bugün hapiste, cumhuriyet tarihimizin en büyük rakamıdır. Gazetecilerin haklarını hukuklarını savunacak CHP dışında yer kalmadı. Kimse itiraz etmesin, ses çıkmasın; niye adaleti, medya özgürlüğünü savunmayalım. Bizim varlık nedenimiz bu.
PM bildirisinin ikinci maddesi adil yargılama. Kim olursa olsun adil yargılama. Adaletten uzaklaşırsanız sizin darbecilerden bir farkınız kalmaz. Biz 'mahkeme kararlarını tanımıyoruz' demedik, onlar dediler. 'Anyasa Mahkemesi kararlarını tanımıyoruz, saygı da duymuyoruz' demedik, onlar dediler. Aramızda siyahla beyaz kadar fark var.
Üçüncü başlık, 'hukuki süreçler tamamlanıp hüküm kesinleşmeden milletvekillerinin tutuklanması anayasaya ve içtihadlarını aykırıdır' dedik. Neden? Açsınlar kararlara baksınlar, biz o kararlara saygı duyuyoruz onlar duymuyorlar. Koro halinde bizi eleştiriyorlar, niçin?

Neden beni mahkemeye vermiyorlar?
Kaldı ki, özenle altını her seferinde çizdik. Terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan parti Adalet ve Kalkınma Partisi'dir. Herkesin anlayacağı bir dillle tekrar ediyorum. Ortadoğu'daki ve Türkiye'deki terör örgütlerinin hepsine birden yardım ve yataklık yapan, bunları Türkiye'nin başına bela eden bu partinin yöneticileridir. Neden beni mahkemeye vermiyorlar, verin diye rica ediyorum ki bütün delilleri ortaya koyalım. Korkuyorlar çünkü suçlu olduklarını biliyorlar. Bunun için üzerimize baskılarla geliyorlar. Çadır mahkemelerini kim kurdu, Oslo'da 'PKK terör örgütü değildir' kim dedi? Şehitlerimize kelle diyen kimdir? Bunları mahkemede söylemek zorundayız ama mehkemeye vermiyorlar.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir