Connect with us

Güncel

Dakikada 700 mermi atıyor! İşte askerin yeni silahı

Published

on

Türk mühendis ve işçileri tarafından  tasarlanıp üretilen ve “G-3 gibi etkili, kalaşnikof gibi güvenilir, M-16 gibi  pratik” olarak tanımlanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76'nın Türk Silahlı  Kuvvetlerine (TSK) teslimatı devam ediyor.
Savunma ve guvenlik  teknolojilerinde yetkinlik kazanmaya yönelik en önemli faaliyetlerden biri olarak  gösterilen Milli Piyade Tüfeği Projesi'nde, Türkiye'nin ilk milli piyade tüfeği  MPT-76'nın seri üretimine, geçen mayıs ayında MKEK Kırıkkale Silah Fabrikasında  başlandı.
Tamamen yerli imkanlarla geliştirilen MPT-76, “50'nin üzerindeki testi  başarıyla geçen dünyadaki tek silah” olarak Türkiye'nin gururu haline geldi.
Milli piyade tüfeği, 4 kilo 180 gram ağırlığı, 600 metre etkili  menzili ve dakikada 700 mermi atım sayısıyla dikkati çekiyor.

500 ADEDİ TSK'YA VERİLDİ
Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, çeşitli ziyaretler kapsamında  geldiği Konya'da, milli savunma sanayi projelerine ilişkin açıklamalar yaptı.
Türk mühendis ve işçisinin birlikte gerçekleştirdiği Milli Piyade  Tüfeği Projesi'nde seri üretimin devam ettiğini aktaran Demir, amaçlarının gelen  taleplere göre seri üretim ihalelerini yapmak, sözleşmelerini yürütmek ve ürünü  gününde teslim etmek olduğunu söyledi.
Demir, milli piyade tüfeğinin üretimine ilişkin, “Ufukta görünen 200  bin rakamı var. Toplamda 200 bin rakamını öngörüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerine  şu anda 500 tanesi verildi. İkişer binlik partiler halinde teslimat devam  edecek.” dedi.

“ŞU ANDA KURUMUMUZDA 400'E YAKIN PROJE YÜRÜYOR”
Savunma Sanayii Müsteşarlığının çok sayıda projesinin olduğunu  vurgulayan Demir, şöyle devam etti:
“Bunların teker teker, ürünler ortaya çıkmadan konuşulması çok doğru  değil. Genelde ürünlerimizin sahada kullanılıp netice alındığında bilinmesini  tercih ediyoruz. İnşallah bunlar ortaya çıktıkça görülecek. Genel operasyonel  etkinliğimiz açısından ürünlerimizden netice alsak da bazılarının bilinmesinde  fayda olmuyor. Denizcilik projemiz var, insanlı insansız hava araçları, tankımız,  çeşitli kara araçlarımız, elektronik harp cihazları, radarlarımız… Şu anda  kurumumuzda 400'e yakın proje yürüyor. Roketlerden tutun, akıllı mühimmatlar,  patlayıcı imha sistemlerine, deniz, kara ve hava sistemlerine kadar çok sayıda  projemiz var.”

SAVUNMA SANAYİSİNDE 10 MİLYAR DOLARLIK PROJE
Bu yılın mart ve ekim ayında iki ayrı “Savunma Sanayii İcra Komitesi”  toplantısı yapıldığını anımsatan Demir, “Savunma Sanayii İcra Komitesinin bu yıl  yapılan iki toplantısında kararlaştırılan projelerin toplam miktarı 10 milyar  dolara yakın. Buradan bakarsanız epey bir faaliyet olduğunu görürsünüz.” diye  konuştu.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir