Connect with us

3. SAYFA

Antalya’da teleferik kazası! Kabinin tabanı çöktü, yolcular kayalıklara uçtu: 1 ölü 184 kişi havada mahsur kaldı!

Antalya’daki Tünektepe Teleferik Tesisi’nde, direklerden biri devrildi ve yolcuların bulunduğu kabinin altını parçaladı. Metrelerce yüksekten düşen 1 kişi öldü, 2’si çocuk 7 kişi yaralandı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 25 kabinde 184 vatandaşın mahsur kaldığını söyledi.

Published

on

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde devrilen teleferik direğine çarpan kabininin parçalanması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 2’si çocuk 7 kişi yaralandı. 25 kabinde 184 vatandaş mahsur kaldı.

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan Tünektepe Teleferik Tesisi’nde direklerden birisi henüz belirlenemeyen nedenle devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü.

Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye, polis, sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

Bölgeye ulaşan ekipler, 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, 2’si çocuk 7 kişinin de yaralandığını belirledi. Ekipler, yaralıların tahliyesi için çalışmalara başladı.

Bu arada, kazanın ardından teleferik sisteminin durması nedeniyle havadaki kabinlerde çok sayıda kişi mahsur kaldı. Mahsur kalan kişilerin güvenli bir şekilde aşağı indirilmesi için de çalışma yapıldığı öğrenildi.

25 KABİNDEKİ 184 VATANDAŞ KURTARILMAYI BEKLİYOR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kaza sonucu kabinlerde kurtarılmayı bekleyen çok sayıda vatandaş olduğunu açıkladı. Teleferik kazasında 25 kabinde bulunan 184 yurttaşın mahsur kaldığı öğrenildi.

Kurtarma çalışmaları için Bursa’dan ve Aydın’dan gece görüşüne sahip helikopter bekleniyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kaza bölgesinde yaptığı açıklamada tüm birimlerin kalan 2 yaralı ve kabinlerdeki yurttaşları kurtarmak için çaba sarf ettiğini söyledi.

Antalya Valiliği’nin olayın ardından kriz masasını hızla oluşturduğunu söyleyen Başkan Böcek, olay yerinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün saat 17.30’da meydana gelen talihsiz kazada 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, 6 yaralımız var, 3’ü ağır 3’ü normal yaralı. Sağlık ekiplerimiz çalışmalarını hızla devam ettiriyor. Antalya Valiliğimiz başta olmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyemiz, AFAD, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Kurtarma Ekibimiz, UMKE çalışmalar gerçekleştiriyor. İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya aradı, Bursa ve Aydın’dan gece görüşlü helikopterlerimiz geliyor. Turizm merkezindeki arkadaşlarımızla elbirliğiyle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Şu an da 25 kabinde 184 vatandaşımız var, İnşallah onları da sağlıklı bir şekilde kurtaracağız. Allah yardımcımız olsun. Tahliyesi ipli sistemlerle ve gece görüşlü helikopterlerle gerçekleşiyor. Teleferiktekilerin tahliyesi hızla devam ediyor, İnşallah onları da en yakın zamanda kurtarmaya çalışacağız.”

Kazada 54 yaşındaki ölen Memiş Gümüş isimli vatandaş olay yerinde hayatını kaybederken ,Özlem Ş. Kaan A. Fatih G., Keziban G.,Memiş G. Lütfullanh G ve Herdem Eyüpoğlu yaralandı.